1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. TÜPRAŞ’ın su davasının ilk duruşması yapıldı

TÜPRAŞ’ın su davasının ilk duruşması yapıldı

Enerji Günlüğü - Sapanca Gölü’nden izinsiz su kullanan TÜPRAŞ’a SASKİ tarafından açılan davada ilk duruşma görüldü.Sakarya Büyükşehir Belediyesi...

TÜPRAŞ’ın su davasının ilk duruşması yapıldı

Enerji Günlüğü - Sapanca Gölü’nden izinsiz su kullanan TÜPRAŞ’a SASKİ tarafından açılan davada ilk duruşma görüldü.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından, Sapanca Gölü'nden izinsiz su çektiği iddiasıyla Tüpraş yetkilileri hakkında 'karşılıksız yararlanma' iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan ve dünyanın suyu içilebilir nadir gölleri arasında bulunan Sapanca Gölü, kuraklık ve aşırı su kullanımı sebebiyle su seviyesi, tarihinin en düşük seviyesine ulaştı. Bu durum, şu an için Sapanca Gölü’nden başka içme suyu kaynağı olmayan ve susuzluk ile karşı karşıya kalan SASKİ’yi harekete geçirdi.

SASKİ, izinsiz su çektiği iddiasıyla Tüpraş yöneticileri hakkında geçen yıl suç duyurusunda bulundu. Savcılık suç duyurusunda takipsizlik kararı verdi. Suç duyurusuyla ilgili verilen takipsizlik kararına yapılan itiraz Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Dava açılması için dosya Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na geri gönderildi. Bunun üzerine Körfez Cumhuriyet Savcılığı, Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ve İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter hakkında, kaçak su çektikleri iddiasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Davanın ilk duruşması Körfez Adliyesi'nde görüldü. Duruşmada davanın ilk duruşmasında, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Tüpraş İzmit Rafineri Müdürü Mesut İlter hazır bulundu. Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Tüpraş'ın stratejik bir tesis olduğunu ve devletin rafinerileri kurarken her tesisin su ihtiyacını düşünerek hareket ettiğini, gölden gerekli yasal düzenlemelerle su temini yapıldığını anlattı. Dava 25 Kasım tarihine ertelendi.

Önceki ve Sonraki Haberler