1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Turcas`ın Star Rafinerisi`ndeki payı düşüyor

Turcas`ın Star Rafinerisi`ndeki payı düşüyor

Enerji Günlüğü - Turcas, STAR Rafinerisi'ndeki yüzde 13.5'lik payını SOCAR'a satım görüşmeleri başladı.Turcas'tan KAP'a yapılan açıklamada, Turcas...

Turcas`ın Star Rafinerisi`ndeki payı düşüyor

Enerji Günlüğü - Turcas, STAR Rafinerisi'ndeki yüzde 13.5'lik payını SOCAR'a satım görüşmeleri başladı.

Turcas'tan KAP'a yapılan açıklamada, Turcas Petrol bağlı ortaklığı Turcas Rafineri Yatırımları ile Rafineri Holding arasında; Turcas Grubu'nun STAR Rafinerisi'nde dolaylı sahip olduğu yüzde 18.5 hissenin yüzde 13.5'inin satışı ve hissedarlık oranının yüzde 5'e düşmesi konusunda görüşmelere başlandığını duyuruldu.

Söz konusu işlemin tamamlanmasının taraflar arasında ulaşılacak mutabakata bağlı olacak. İşlem tamamlandığında,  Socar’ın Star Rafinerisi’ndeki payı artarken Turcas'ın payı yüzde 5'e inecek.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, Turcas yüzde 99.9 oranındaki bağlı ortaklığı olan Turcas Rafineri Yatırımları aracılığıyla SOCAR Turkey Yatırım AŞ'nin yüzde 18.5'ine sahip durumda.

SOCAR Turkey Yatırım ise İzmir Aliağa'da 10 milyon ton/yıl kapasiteli STAR Rafineri Proje'sinin sahibi olan STAR Rafineri AŞ'nin yüzde 100 hissedarı durumunda bulunuyor.

SOCAR Turkey Yatırım AŞ'deki diğer ortaklar ise yüzde 41.5 pay ile Rafineri Holding AŞ ve yüzde 40 pay ile Ministry of Economic Development of Azerbaijan Republic.

Önceki ve Sonraki Haberler