1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Türk firmalarından nükleer santrallere yoğun ilgi

Türk firmalarından nükleer santrallere yoğun ilgi

Enerji Günlüğü - Türkiye'de inşaa edilecek nükleer santrallerin yapımında tedarikçi olmak için düzenlenen envanter anketine şu ana kadar 350’ye...

Türk firmalarından nükleer santrallere yoğun ilgi

Enerji Günlüğü - Türkiye'de inşaa edilecek nükleer santrallerin yapımında tedarikçi olmak için düzenlenen envanter anketine şu ana kadar 350’ye yakın yerli firma katıldı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerinin yapımında yerli payını artırmak amacıyla sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Bakanlıkta gerçekleşen toplantıya ilgili kamu kurumları, sanayi odaları, kalkınma ajansları, üniversiteler ve sektörde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katıldı. Toplantıda, Nükleer güç santrali ekipmanlarının sınıfları ve kalite gereksinimleri konusunda katılımcılara bilgi verildi ve kalite gereksinimlere uyumluluğun denetlenmesi (sertifikasyon) konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

TEDARİĞİN BİR KISMI YERLİ FİRMALARDAN 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de nükleer santralleri inşa edecek uluslararası şirketlerin, tedariklerinin bir kısmını açacakları ihaleler aracılığıyla yerli firmalardan sağlayacaklarını ifade edetti. Buradaki yerli sanayi payının artırılmasını amaçladıklarını belirten Yıldız şöyle dedi: "Nükleer ekipman üretme kapasitesine sahip firmalarımız internet sitesi üzerinden kayıtlarını yapmaya devam ediyor. Nükleer santral yapımında tedarikçi olmak için Türk firmalarından yoğun ilgi var. Şu ana kadar envanter anketine 350’ye yakın firma katıldı. Böylece nükleer santral projesinde tedarikçi olmak için istekli olduklarını ortaya koydular." 

YERLİ ÖNEMLİ AMA GÜVENLİK SIKI

Taner Yıldız, hangi firmaların ne tür ekipmanları hangi kalite standartlarına göre üretmekte oldukları belirlendikten sonra firmaların mühendislik, nükleer güvenlik standartları ve insan kaynakları ile ilgili olarak mevcut kapasitelerinin nasıl artırılabileceğine ilişkin bir yol haritası belirleyeceklerini anlattı. Bakan Taner Yıldız, bu sürece yerli sanayinin katılımına ne kadar önem veriliyorsa, nükleer güvenlik standartlarına uygun üretim yapılmasına da o kadar önem verildiğini vurguladı.

TAEK, SÜREKLİ VE SIKI DENETLEYECEK

Yıldız, hem ana yüklenici firmanın hem de TAEK'in üretim ve montaj sırasında nükleer güvenlik standartlarına uyulup uyulmadığını sürekli kontrol edeceğini belirtti. Nükleer santrallere göre üretim yapma kabiliyetine sahip olacak Türk firmaları uzmanlaştıkça nükleer santral inşa eden yabancı şirketlerin diğer ülkelerdeki ihalelerine de girebilecekler. Bizim hedefimiz 3. nükleer santralin tamamen yerli kaynaklarla inşa edilmesidir.”

FİRMALARIN SEKTÖR VE İLLERE GÖRE DAĞILIMI

Nükleer santrallerin yapımında tedarikçi olmak isteyen firmaların yüzde 21’i elektromekanik, yüzde 20’si inşaat, yüzde 11’i elektrik, yüzde 11’i basınçlı kap, yüzde 10’u iklimlendirme, yüzde 9’u elektronik, yüzde 9’u boru, yüzde 5’i iş ve çevre güvenliği, yüzde 4’ü laboratuar alanlarında faaliyet gösteriyor.

Söz konusu şirketlerin yüzde 20'si Ankara, yüzde 17'si İstanbul, yüzde 10'u Kocaeli, yüzde 8'i Adana, yüzde 8'i Bursa, yüzde 6'sı İzmir, yüzde 3'ü Kahramanmaraş, yüzde 3’ü Kayseri’de bulunuyor.

Bu firmaların yüzde 78’i yeni ürün tasarımı kabiliyetine sahip. Yüzde 13’ü Rus GOST standartlarında, yüzde 10’u da Amerikan ASME standartlarında üretim yapabiliyor.

Bundan sonraki aşamada, toplanan verilere istinaden yerinde incelemeler gerçekleştirilecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler