1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TürkAkım’ın Avrupa ayağı için çalışmalar başladı

TürkAkım’ın Avrupa ayağı için çalışmalar başladı

Enerji Günlüğü - Rus doğal gazını Karadeniz’in derinliklerinden Türkiye’ye ulaştıracak TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın Avrupa’ya uzanacak...

TürkAkım’ın Avrupa ayağı için çalışmalar başladı

Enerji Günlüğü - Rus doğal gazını Karadeniz’in derinliklerinden Türkiye’ye ulaştıracak TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın Avrupa’ya uzanacak kara bölümü için çevre etki değerlendirme raporu hazırlanarak çalışmalar başladı.

Türk Akımı Projesi Kara Bölümü kapsamında yer alan ve Avrupa’ya gaz arz edecek olan diğer hattın inşasının gerçekleştirilmesi için start verildi. BOTAŞ Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş.’ne ait Türk Akımı Kara Kısmı-II Doğal Gaz Boru Hattı (DGBH) alım terminalinin çıkışından itibaren, Türk Akımı Kara Kısmı-2 Kıyıköy Pig İstasyonu ile başlayarak, Türkiye/Bulgaristan sınırında son bulan, yaklaşık 140 km uzunluğundaki boru hattı sisteminin Kırklareli ili, Kofçaz, Merkez, Pınarhisar, Vize ilçeleri ile Tekirdağ ili, Saray ilçesi sınırları içerisinde yer alması planlanıyor.

Yaklaşık 1 trilyon lira değerindeki yatırım doğal gaz taşımada kullanılacak boruların yerleştirilmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi işlemlerini kapsıyor. 

TürkAkım projesi tamamlandığında, her biri yılda 15,75 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip olan iki paralel boru hattından oluşacak. Her bir hat, binlerce ayrı boru kesiti birleştirilerek yapılacak. 

Karada inşa edilecek boru hatlarından Lüleburgaz'da Türkiye dağıtım ağına bağlanacak olan birinci hat, BOTAŞ tarafından geliştirilecek. Yine karadan Türkiye-Bulgaristan sınırına doğru ilerleyecek ikinci hat, Gazprom ve BOTAŞ ortaklığında gerçekleştirilecek. 

Enerji Günlüğü
Önceki ve Sonraki Haberler