1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye’de ilk kez bakteriden elektrik üretildi

Türkiye’de ilk kez bakteriden elektrik üretildi

Enerji Günlüğü - Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir ekip, bakteriden elektrik üretti ve bununla bir led lambasını yakmayı başardı.YTÜ...

Türkiye’de ilk kez bakteriden elektrik üretildi

Enerji Günlüğü - Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir ekip, bakteriden elektrik üretti ve bununla bir led lambasını yakmayı başardı.

YTÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya önderliğinde geliştirilen proje ile bakteriden elektrik enerjisi üretildi.

TÜBİTAK’ın 500 bin lira fon sağlayarak desteklediği ve yaklaşık 5 yıldır sürdürülmekte olan proje ile Haliç'in tabanından alınan bakteriler laboratuvar ortamında aşılanarak çoğaltıldı. Reaktöre üreyen bakterileri arıtma işlemi sırasında ortaya çıkardıkları enerjinin depolanması ile sistem çalıştı.

Projenin sorumlusu Prof. Dr. Özkaya, çevre kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması alternatif kaynakların çevre dostu olmasını zorunlu kıldığını vurgulayarak "Üretim aşamasında en önemli rol atıkları temizleme özelliği bulunan bakterilere düşüyor. Onların açığa çıkarttığı enerji kullanılan düzenek sayesinde depo ediliyor. Evsel nitelikli atık suyu vererek atık sudaki organik maddeyi fermantasyon sağlanarak doğrudan elektrik akımı üretiyoruz." dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler