1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Türkiye’nin kömür kullanımı azalıyor

Türkiye’nin kömür kullanımı azalıyor

Türkiye’de kömürden elektrik üretimi son üç yıldır düşüyor. Ancak doğal gaz kullanımının artışı nedeniyle toplam emisyonlar artışta.

Türkiye’nin kömür kullanımı azalıyor

Enerji Günlüğü - Türkiye’de kömürden elektrik üretimi 2021 yılında düşüşünü sürdürdü. Buna rağmen birim elektrik üretimi başına oluşan karbon emisyonları arttı.

Düşünce kuruluşu Ember’in bugün yayınladığı Türkiye'nin 2021 elektrik görünümü raporuna göre, birçok Avrupa ülkesinin aksine Türkiye’de kömürden elektrik üretimi 2021 yılında da düşüşünü sürdürdü. Özellikle uluslararası kömür fiyatlarındaki artışın ithal kömür santrallerindeki üretimi düşürmesi bunda etkili olurken, kömürden elektrik üretimi üç yıl arka arkaya düşüş göstermiş oldu. Öte yandan kuraklık nedeniyle azalan hidroelektrik üretiminin doğal gaz santralleri ile karşılanması, birim elektrik üretimi başına oluşan karbon emisyonlarının 2021 yılında düşmesine engel oldu.

EMİSYONLARDA İYİLEŞME YOK

Türkiye’de elektrik üretimi sektöründe birim başına düşen karbon emisyonlarına bakıldığında en az 30 yıldır kayda değer bir iyileşme göstermediği görülüyor. 2004 yılında Türkiye’nin elektrik üretiminde karbon yoğunluğu Almanya, İngiltere, Hollanda, Danimarka gibi ülkelerden daha iyi durumda iken, 2021 yılına gelindiğinde bu ülkelerin gerisinde kaldığı görülüyor.

DOĞAL GAZ RÜZGAR VE GÜNEŞTEN DAHA PAHALI

2021'in son iki ayında elektrik üretimi için kullanılan doğalgaz tarifesine uygulanan zamlarla birlikte, mevcut doğal gaz santralleri ile elektrik üretmenin maliyeti rüzgar ve güneşten daha maliyetli hale geldi. Böylece artık rüzgar ve güneş, mevcut ithal fosil yakıtlı santrallerden ekonomik olarak daha avantajlı.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler