1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye'nin şebekeye bağlanacak ilk elektrik depolama tesisi Silivri'ye

Türkiye'nin şebekeye bağlanacak ilk elektrik depolama tesisi Silivri'ye

Türkiye’nin, ulusal şebekeye bağlanacak ilk elektrik depolama tesisi 250 MW güç ve 1000 MWh saklama kapasitesiyle İstanbul Silivri’de hayata geçiriliyor. Tesisi Progressive Enerji kuruyor.

Türkiye'nin şebekeye bağlanacak ilk elektrik depolama tesisi Silivri'ye

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin, ulusal şebekeye bağlanacak ilk elektrik depolama tesisi 25 MW güç ve 1000 MWh saklama kapasitesiyle İstanbul Silivri’de hayata geçiriliyor.

Kontrolmatik Teknoloji’nin enerji depolama ve enerji ticareti konularında faaliyet gösterecek iştiraki Progresiva Enerji Yatırımları AŞ’ye, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, 20 yıl süreyle, elektrik enerjisi ve kapasitesi ticareti yapmak üzere tedarik lisansı verildi. Progresiva ESS-1 müstakil enerji depolama tesisinin ilk 12 ay dizayn ve Çevresel Etki Değerlendirme çalışmalarının yapılması, sonraki 18 ay içerisinde de kurulumun tamamlanması ve toplamda 2,5 yıl içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

DÜNYANIN SAYILI UYGULAMALARINDAN

İstanbul Silivri’de kurulacak Lityum-İyon Enerji Depolama Tesisi, 250 MW bağlantı gücüne ve 1000 MWh elektrik depolama kapasitesine sahip olacak. Enerji arz güvenliğine ve alternatif enerji sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı belirtilen enerji depolama tesisi, faaliyete geçtiğinde alanında Türkiye’de bir ilk olacak, dünyada ise sayılı uygulamalar arasındaki yerini alacak.

400 kV GIS Trafo Merkezi vasıtasıyla ulusal şebekeye bağlanacak olan Müstakil Lityum-İyon Enerji Depolama Tesisi, toplam 4 saatlik bir depolama ile 1000 MWh depolama kapasitesine ulaşabilecek. Tesis aynı zamanda anlık olarak maksimum 250 MW kapasite ile şebekeye güç verebilecek ya da sistemden batarya grubuna depolama yapabilecek.

POMEGA LİTYUM-İYON BATARYALARI KULLANILACAK

Ankara Polatlı’daki Pomega Lityum Demir Fosfat Batarya Hücre Fabrikası’nda üretilecek lityum-iyon bataryaların kullanılacağı tesiste, ulusal şebeke için Arbitraj, Primer/Sekonder Frekans Kontrolü, Dengesizlik ve Tersiyer hizmetleri de verilecek. Enerji ve teknoloji çözümleri geliştiren Kontrolmatik Teknoloji, yılın ilk çeyreğinde Ankara Polatlı da yer alan Türkiye’nin ilk özel sektör Lityum Demir Fosfat Batarya Hücre Fabrikası Pomega Enerji Depolama Teknolojileri AŞ tesislerinin temel atma töreni gerçekleştirmişti.

DAHA İSTİKRARLI ŞEBEKEYE DESTEK

Kontrolmatik Teknoloji’nin şebeke ölçekli enerji depolama tesislerinin enerjiyi depolayıp dağıtarak daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir şebeke oluşturulmasına katkı sağlaması hedefleniyor. Donanım, yazılım, kurulum ve hizmeti tek bir entegre sistemde birleştirecek sistem aynı zamanda yaşam döngüsü maliyetlerini düşürerek, ulusal altyapı ve yeni enerji santrali yatırımları için güvenilir enerji sağlayacak.

GÜVENİLİR VE İZLENEBİLİR SİSTEMLER

Gigawatt-saat ölçeğinde düşük maliyetli, yüksek yoğunluklu şebeke ölçekli çözümler sunması için tasarlanan Müstakil Enerji Depolama Tesisi tam entegre batarya modülleri, invertörler, batarya ve enerji yönetim sistemleri ile şebekelerin ihtiyacı olan çözümleri sunularak, 7/24 uzaktan izlenip, kontrol edilebilecek. Aynı zamanda, Progresiva ESS-1 gelişmiş yazılımı ile şebekenin ihtiyaç duyduğu hizmeti otomatik olarak analiz edecek tesis, şebeke için en verimli, ölçeklenebilir ve güvenli kullanım belirleyerek, gelen talebe otomatik olarak karşılık verecek.

KARBON SALIMININ AZALMASINA KATKI

Kontrolmatik Teknoloji, söz konusu yatırım ile hem yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması ve gelişmesini hem de iletim sistemlerindeki güvenilirliği, çeşitliliği, güç kalitesinin iyileştirilmesiyle ekonomiye de önemli bir katkı sağlamış olacak. Kurulacağı bölgedeki enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının daha çok ön plana çıkmasını sağlayacak tesis karbon salınımının çevreye vermiş olduğu zararları azaltmaya yardımcı olacak.

İlgili Haberler