1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Türkmen gazını Avrupa’ya İran ve Türkiye taşıyacak

Türkmen gazını Avrupa’ya İran ve Türkiye taşıyacak

Enerji Günlüğü - İran Ulusal Doğalgaz Şirketi (NIGC) Genel Müdürü Javad Owji, İran ve Türkiye’nin Türkmenistan doğalgazını Avrupa’ya taşıma...

Türkmen gazını Avrupa’ya İran ve Türkiye taşıyacak

Enerji Günlüğü - İran Ulusal Doğalgaz Şirketi (NIGC) Genel Müdürü Javad Owji, İran ve Türkiye’nin Türkmenistan doğalgazını Avrupa’ya taşıma konusunda anlaşmaya vardığını söyledi. Tehran Times gazetesinin haberine göre, Owji Avrupa’ya ihraç edilecek doğalgaza eşit değerdeki gazı, Türkmenistan’ın İran vasıtasıyla Türkiye’ye göndereceğini söyledi. Gazete, 4 Eylül’de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın Tahran’da İran Petrol Bakanı Rostam Qasemi ile doğalgaz ithalatını artırma konusunu ele aldığını, İranlı bir heyetin de Türkiye’ye gelerek ayrıntıları Enerji Bakanı Taner Yıldız’la görüşeceğini yazdı.

RUSYA VE İRAN KARŞIYDI...
Haberde İranlı yetkililerin ağzından Avrupa’ya Türkiye üzerinden doğalgaz taşımak için inşa edilen boru hattının yüzde 48’inin tamamlandığı ve bu boru hattından günlük 100 milyon metreküp gaz taşımanın mümkün olacağı bilgisi de aktarıldı. Trans Hazar Hattı projesi kapsamında Türkmen gazını Hazar Denizi’nin altında 300 kilometrelik bir boru hattı taşıyacak. Rusya’nın bugüne dek karşı çıktığı projeye İran da benzeri bir yaklaşım içinde bulunuyordu. Daha önce Türkmenistan doğalgazının Azerbaycan ve Gürcistan istasyonları üzerinden Türkiye’ye taşınması gündemdeydi. Projenin İran üzerinden gerçekleşmesi durumunda yüzde 30 pahalı olduğu belirtilen İran doğalgazının da ucuzlaması bekleniyor.

TANAP’tan Türkmen gazı geçirmek ne kadar mümkün?

Önceki ve Sonraki Haberler