1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Ukrayna ile Shell`in milyarlık gaz anlaşması

Ukrayna ile Shell`in milyarlık gaz anlaşması

Enerji Günlüğü - Ukrayna ile Shell firması 10 milyar dolarlık kaya gazı anlaşması imzaladı. Hollanda Kraliyet Shell firmasıyla Ukrayna arasında imzalanan...

Ukrayna ile Shell`in milyarlık gaz anlaşması

Enerji Günlüğü - Ukrayna ile Shell firması 10 milyar dolarlık kaya gazı anlaşması imzaladı. Hollanda Kraliyet Shell firmasıyla Ukrayna arasında imzalanan anlaşma Kiev'in Rus ithal gazına bağımlılığını azaltmak için attığı bir adım olarak görülüyor. 10 milyar dolarlık bir tutara ulaştığı söylenen sözleşme Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu toplantıları sırasında imzalandı. Ukrayna Avrupa'daki en zengin kaya gazı rezervlerinden birine sahip. Yeni teknoloji, gazın daha rahat çıkarılmasını sağlıyor ancak rezervlere ulaşımın kirliliğe yol açacağı eleştirileri getiriliyor. Ukrayna devlet şirketi Nadra Yuzivska ve Shell arasında imzalanan anlaşmaya Shell'in icra kurulu başkanı Peter Vosec ile Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavytsky imza attı.

Devlet Başkanı Viktor Yanukovich imza törenindeki konuşmasında: "Büyük bir olaya tanıklık ediyoruz. Akraba gibi olduğumuza inanıyorum" dedi. 50 yıllık üretim-paylaşım anlaşması kaya gazı için Avrupa'da imzalanan en büyük anlaşma olarak görülüyor. Öte yanda uzmanlar üretimin birkaç seneden önce başlayamayacağını ve durumun test sondajlarından sonra netleşeceğini belirtiyor. Enerji Bakanı Stavytsky Rus gazına bağımlılığa son verilmesinin ötesinde "artı gaz" üretim seviyesine ulaşmayı umduklarını söylüyor. Kiev ile Rusya gaz konusunda anlaşmazlık içinde bulunuyor. 2006 ve 200 yıllarındaki fiyat anlaşmazlığı sırasında Rusya gazı kesmiş Ukrayna'daki sert kış koşullarına rastlayan karar diğer Avrupa ülkelerinde de kesintilere yol açmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler