1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Vardan: AB enerji başlığını müzakerelere açmalı

Vardan: AB enerji başlığını müzakerelere açmalı

Enerji Günlüğü - İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan AB-Türkiye işbirliğinin önemini belirterek, AB’yi enerji başlığını müzakereye açmaya davet etti.Dün...

Vardan: AB enerji başlığını müzakerelere açmalı

Enerji Günlüğü - İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan AB-Türkiye işbirliğinin önemini belirterek, AB’yi enerji başlığını müzakereye açmaya davet etti.

Dün başlayan ICCI 2014 – 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı öncesinde Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen 2’nci Enerji Sektör Buluşmasında “Enerji Sektöründe Yaşanan Ekonomik Sorunlar” başlıklı bir konuşma yapan İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ömer Cihad Vardan, iki hafta önce kabul edilen Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporunda enerji güvenliği açısından Türkiye’nin önemine vurgu yapıldığını hatırlatarak, enerji başlığının müzakereye açılmasını Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin engellediğini söyledi. Vardan, “Hem AB, hem de Türkiye’nin güçlü ve derin bir işbirliği içinde olması çok önemlidir. AB’ni Avrupa Parlamentosu’nun en son raporunda bir kez daha önemi vurgulanan enerji başlığını müzakerelere açmaya davet ediyoruz. Bu bağlamda Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler nezdinde tekrar görüşmeye başlanılmasını da bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

NÜKLEERDE VATANDAŞ GÜVENLİĞİ GÖZETİLMELİ

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ömer Cihad Vardan konuşmasında Türkiye’nin 2023 yılı projeksiyonunda toplam enerji üretiminin yüzde 4’ünü nükleer enerjiden karşılanmasını öngördüğünü belirterek, yasal zeminin hızla ve vatandaşların güvenliğini gözetecek biçimde tamamlanması gerektiğini aktardı. Vardan ayrıca kamuoyunu nükleer enerji ve radyasyondan korunma konularına ilişkin bilgilendirilmesini amaçlayan “Nükleer Enerji İletişim Stratejisi”nin bir an önce tamamlanmasına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler