1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Vitol dünyaya kafa tutuyor!

Vitol dünyaya kafa tutuyor!

Enerji Günlüğü - Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden İsviçre merkezli Vitol, batılı devletlerin sözünü dinlemiyor. AB, 1 Temmuz itibariyle kimyasal...

Vitol dünyaya kafa tutuyor!

Enerji Günlüğü - Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden İsviçre merkezli Vitol, batılı devletlerin sözünü dinlemiyor. AB, 1 Temmuz itibariyle kimyasal silah üretmekle suçladığı İran’dan petrol alımını durdurma kararı almıştı. AB üyesi olmayan İsviçre buna karşı çıkmış ve bu yaptırıma katılmayacağını açıklamıştı. Hükümetin bu kararı üzerine Vitol’ün Avrupa’da bulunan merkezlerden İran ham petrolünü almayı durdurduğu ancak Ordadoğu'dan İran fuel oili satın almaya devam ettiği bildirildi. Vitol’ün İsviçre’deki rakipleri Glencore ve Trafigura ise İran’dan petrol alımını durdurduklarını açıkladı.

Geçen sene 297 milyar dolarlık kazançla rekor kıran Vitol, bu kazancın yalnızca 24 milyar dolarlık kısmını fuel oil ticaretinden elde etti. Firmanın asıl kazancı 105 milyar dolar ile ham petrol ve 100 milyar dolar ile rafine ürünlerinin ticaretinden oluşmuştu. AB’nin uygulamaya koyduğu yaptırım ile beraber İran’dan petrol satın alan en büyük 4 ülke konumunda olan Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore de Tahran’dan petrol alım miktarını düşürdü. Bu duruma ABD’nin söz konusu ülkelere ait firmalara karşı yaptırım uygulama ihtimali de önemli bir etken oldu. Vitol, Eylül başında İran’dan satın aldığı fuel oili bir İran tanker şirketi vasıtasıyla Malezya üzerinden transfer etti. Firma’nın İran’dan satın aldığı fuel oili Çinli firmalara satmaya planladığı belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler