1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Vodafone enerji tasarruf miktarını günlük takip ediyor

Vodafone enerji tasarruf miktarını günlük takip ediyor

Enerji sarfiyatını önceden bilerek potansiyel tasarruf fırsatlarını değerlendiren Vodafone, 2023 itibarıyla 13 bin hanenin bir aylık ortalama enerji tüketimine denk gelen 5,2 GWh’lık enerji tasarrufu sağladı.

Vodafone enerji tasarruf miktarını günlük takip ediyor

Enerji Günlüğü - Vodafone, günlük enerji tüketimlerinin ve sağlanan enerji tasarruflarının hesaplanmasıyla tüketim bütçesini daha doğru tahmin etmeye başladı.

Telekomünikasyon şirketi Vodafone, akıllı enerji alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Günlük enerji tüketimlerinin ve sağlanan enerji tasarruflarının hesaplanmasıyla tüketim bütçesini daha doğru tahmin etmeye başlayan Vodafone, enerji sarfiyatını önceden bilerek potansiyel tasarruf fırsatlarını değerlendiriyor. Şirket, uçtan uca otomatik çalışan sistem sayesinde şebeke, bölge ve şehir ölçeğinde enerji tasarruf miktarlarına ulaşarak planlama yapabiliyor. Aralık 2023 itibarıyla 5,2 GWh’lık enerji tasarrufu yapan Vodafone, böylece yaklaşık 13 bin hanenin bir aylık ortalama enerji tüketimine denk tasarruf sağlamış oldu. 

SAHA BAZLI HESAPLAMA YAPILIYOR

Vodafone’da 2G, 3G, 4.5G için saha bazlı günlük enerji tüketimleri saatlik enerji tasarrufu parametreleriyle analiz edilerek günlük enerji tasarrufu hesaplanıyor. Optimizasyon parametreleri çalıştığında ve çalışmadığında meydana gelen enerji tüketimleri karşılaştırılıp günlük saha bazlı hesaplamalardan yola çıkılarak şebeke, bölge ve şehir bazlı enerji tasarruf miktarlarına ulaşılıyor. Uçtan uca otomatikleştirilmiş bu sistem sayesinde, toplam tasarrufun izlenmesi ve tüketimlere dayalı daha iyi yatırım kararları alınması mümkün oluyor. 

ENERJİ TASARRUFU GÜNLÜK OLARAK TAKİP EDİLİYOR

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Yago Lopez’in verdiği bilgilere göre Vodafone, 4.5G baz istasyonlarında yapay zekâ ile kontrol edilen ve enerji tasarrufu sağlayan parametreleri aktif hale getirdi. Şimdi de yeni geliştirdiği yazılımla günlük olarak bu parametrelerin sağladığı enerji tasarrufunu takip ediyor. Böylece, enerji tasarrufunu en doğru şekilde hesaplayarak müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda en doğru yatırımı yapabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler