1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Yenilenebilir enerji sektöründe toparlanma hızlı olacak

Yenilenebilir enerji sektöründe toparlanma hızlı olacak

Yenilenebilir enerji sektörünün, COVID-19 pandemisinin neden olduğu küresel yavaşlamaya rağmen, hızlı bir toparlanma göstermesi bekleniyor. 

Yenilenebilir enerji sektöründe toparlanma hızlı olacak

Enerji Günlüğü - Yenilenebilir enerji sektörünün, COVID-19 pandemisinin neden olduğu küresel yavaşlamaya rağmen, hızlı bir toparlanma göstermesi bekleniyor. 

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY’nin (Ernst & Young) Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne göre; yenilenebilir enerji, dünyanın COVID-19 pandemisi ile mücadelesi sürürken, uzun vadeli yatırım açısından ‘güvenli liman’ olarak görülüyor. İklim değişikliği ve çevresel faktörler yenilenebilir enerji yatırımlarına ilginin artmasına destek olurken, önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji sektörünün COVID-19 pandemisinin olumsuz etkilerinden hızlı toparlanacağı öngörülüyor.

ENERJİ DEPOLAMA YATIRIMLARI HIZ KAZANACAK

Büyük ölçekli enerji depolamanın elektrik sistemlerinin dekarbonizasyonundaki önemine vurgu yapılan raporda; tesis bazında batarya depolama yatırımlarının teşvik edilmesi için koşulların iyileştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Elektrik şebekelerinin dekarbonize edilmesiyle birlikte büyük miktarlarda enerjinin depolanmasına ihtiyaç duyulacağına dikkat çekilirken, tesis ve geliştiricilerin ise büyük ölçekli bataryalara yaptıkları yatırımları kademeli şekilde artırdıkları belirtiliyor. Rapora göre; 12.6GWh’lik batarya depolamasının 2020 yılında mümkün hale getirilmesi planlanıyor. Plan gerçekleşirse 2020, enerji depolama artışında kaydedilen ilerleme ile rekor bir yıl olacak. Uzun vadede ise kapasitede on üç katlık bir yükseliş öngörülüyor. Şu an 17GWh olan depolama kapasitesinin 2025 yılında 230GWh’ye çıkacağı öngörülüyor.

TEMİZ ENERJİYE DAHA FAZLA ODAKLANILACAK

“ESG, bu yılın başında çok gündemde olan bir konuydu ve iklim değişikliği etkileriyle birlikte yenilebilir enerji yatırımlarında COVID-19’a rağmen uzun vadeli bir itici güç olmaya devam ediyor” diyen EY Türkiye Şirket Ortağı ve Enerji Sektör Lideri Erkan Baykuş şu değerlendirmede bulundu: “Hava kirliliği seviyeleri, pandeminin bir sonucu olarak fosil yakıt tüketiminin azalmasıyla kayda değer bir şekilde düşüş gösterdi. Yatırımcıların ve şirketlerin sürdürülebilir, temiz enerjiye daha fazla odaklanılacakları bir döneme giriyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle rüzgâr ve güneş enerji yatırımlarında depolama ile birlikte hareketlenme göreceğiz.”

Baykuş, “Mevcut krize rağmen, içinde bulunduğumuz dönem enerji sektörü için bir dönüm noktası. Yatırımcılar, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınmanın stratejiye uygulandığı şirketlere ilgi gösteriyorlar. Bu doğrultuda enerji sektörü liderleri yenilenebilir enerjiye ve enerji verimliliği, akıllı enerji ağları ve düşük karbonlu ulaşım altyapısı gibi sürdürülebilir, uzun vadeli projelere yatırıma yönelik gerekli aksiyonları almalılar” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler