1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Yerli sanayinin gözü Akkuyu’da

Yerli sanayinin gözü Akkuyu’da

Enerji Günlüğü – Kocaeli Sanayi Odası ’Nükleer Enerji Endüstrisinin Yerlileştirilmesi’’ adıyla düzenlediği toplantıdanükleer enerji teknolojisi...

Yerli sanayinin gözü Akkuyu’da

Enerji Günlüğü – Kocaeli Sanayi Odası ’Nükleer Enerji Endüstrisinin Yerlileştirilmesi’’ adıyla düzenlediği toplantıdanükleer enerji teknolojisi anlatıldı.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından, ‘’Nükleer Enerji Endüstrisinin Yerlileştirilmesi’’ adıyla düzenlenen toplantı, sanayici iş adamlarının büyük ilgisini çekti. Toplantıda, nükleer enerji teknolojisi anlatıldı, Türk firmalarının santralin yapımı ve işletiminde üstlenebileceği rol ve yerli sanayinin olası katkısı ele alındı.

Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda, büyük bölümünü sanayici iş adamlarının oluşturduğu katılımcılar; akademisyenler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri ve Akkuyu NGS’nin yapımında rol üstlenecek firma sorumluları tarafından, nükleer santral teknolojisi, nükleer enerjiye duyulan ihtiyaç ve Türk firmalarının üstlenebileceği sorumluluk konusunda bilgilendirildi.

Ağırlıklı olarak, yerli sanayinin, nükleer enerji endüstrisinde ve nükleer güç santrali inşasında alabileceği rolün görüşüldüğü toplantıya, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç, İTÜ Enerji Enstitüsü / Nükleer Araştırmalar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beril Tuğrul, Nükleer Enerji Teknolojileri (NükTe) Platformu Koordinatörü Adil Buyan, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Nükleer Güvenlik Denetçisi Yusuf Ceylan, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. Teknik ve Lisanslama Baş Koordinatörü Dmitrij Pokidyshev, JSC Atomsroyexport İhale ve Sözleşme Departmanı Başkanı Ivanov Dmitri, EÜAŞ Teknoloji, Yakıt Çevrimleri ve Atık Yönetimi Müdürü Ahmet Ege, Gazi Ünjversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin, Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Evren Kutlu, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi Proje Uzmanı S

lim Öztürk konuşmacı olarak katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç, nükleer güç santrali çalışmalarından örnekler verdi ve Türkiye’de planlanan nükleer santrallerin inşasında pay sahibi olmak isteyen firmaların, gereken koşulları yerine getirerek sadece Türkiye’de değil, dünya genelindeki nükleer enerji sektöründe sorumluluk üstlenebileceklerini söyledi.

Yamaç, bu sektörde faaliyet göstermek isteyen firmalara, nükleer güç santralinin yapımında tedarikçi olmaları için yol gösterilebileceğini, ancak söz konusu firmaların öncelikle istekli davranmaları ve ihale şartnamelerine uygunluklarının bulunması gerektiğini vurguladı.

İTÜ Enerji Enstitüsü / Nükleer Araştırmalar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beril Tuğrul da konuşmasında, Türkiye’nin enerjiye olan iştahını vurguladığı açıkladı, enerji üreten diğer santrallerle nükleer enerji santrallerini kıyaslayarak nükleer güç santrali teknolojisi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Türkiye’nin, nükleer enerjiye duyduğu ihtiyaca dikkati çeken Tuğrul, Türk firmalarının, nükleer santral inşasının hangi aşamalarında tedarikçi olabileceklerine dair bilgi verdi.

Nükleer Enerji Teknolojileri (NükTe) Platformu Koordinatörü Adil Buyan ise konuşmasında, nükleer santral yapımında Türk sanayiciye nasıl destek sağlanabileceğini ve hangi alanlarda tedarikçi olunabileceğini detaylarıyla anlattı. Nükleer santral ekipmanları ve yerlileştirme modelleri hakkında konuşan Buyan, yerli sanayinin, santralin yapımında ve mal tedarikinde büyük sorumluluk üstlenebilecek kapasitede olduğunu ifade etti.

Nükleer santrallerin lisanslanması için yasal ve düzenleyici çerçeve hakkında bilgi veren Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Nükleer Güvenlik Denetçisi Yusuf Ceylan, lisanslama prosedürü, lisanslama projelerinde gelinen durum ve kalite yönetim sistemini anlattı.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. Teknik ve Lisanslama Baş Koordinatörü Dmitrij Pokidyshev, Akkuyu NGS tanıtım filmi gösteriminin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya’nın, proje kapsamındaki sorumlulukları hakkında bilgi verdi.

Santralin yapılacağı yer ve genel planını anlatan Pokidyshev, yerel sanayinin projeye dahil edilmesinin önemine dikkati çekti. Projede son 3 yılda yapılanları anlatan Pokidyshev, Türkiye’de birçok kurumla işbirliği içinde hareket edildiğini söyledi.

Dmitrij Pokidyshev, Aralık 2011’de başlayan ÇED sürecinde olumlu cevabın, bu yılın ortalarında alınacağının tahmin edildiğini ifade etti. ‘’Altyapıyı tesis etmeye devam ediyoruz’’ diye konuşan Pokidyshev, yerel sanayinin projeye dahil edilmesinin öngörüldüğünü, bu çerçevede ihaleler konusunda bilgi verme yükümlülüklerinin bulunduğunu kaydetti.

Pokidyshev, konuşmasının sonunda, nükleer enerji sektörüyle ilgilenen firmaların, 9-11 Haziran 2014 tarihleri arasında Moskova’da yapılacak Atomexpo 2014 fuarına katılmalarında fayda olacağını ifade etti.

JSC Atomsroyexport İhale ve Sözleşme Departmanı Başkanı Ivanov Dmitri ise konuşmasında ağırlıklı olarak satın alma prosedürlerini anlattı.

Danışmanlık ve bilgilendirme hizmeti alımında, özellikle proje çalışmalarında karşılıklı görüşmelerle sonuca varmak istediklerini ifade eden Dmitri, ihalelere katılacak firmalarda tecrübe, ürün kalitesi ve kalifiye elaman gibi birçok kriter aradıklarını belirtti.

Dmitri, projeye tedarikçi olarak katılmak isteyen firmalara, başvurularını Rusça ve İngilizce olmak üzere iki dilde yapmaları gerektiğini hatırlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler