1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Zorlu Enerji’den yeşil büyümeye katkı

Zorlu Enerji’den yeşil büyümeye katkı

Enerji Günlüğü - Karbon ayak izlerini takip eden Zorlu Enerji Grup, buna karşılık gelen sayının üzerinde fidan dikimi yaparak yeşil büyümeye katkı...

Zorlu Enerji’den yeşil büyümeye katkı

Enerji Günlüğü - Karbon ayak izlerini takip eden Zorlu Enerji Grup, buna karşılık gelen sayının üzerinde fidan dikimi yaparak yeşil büyümeye katkı sağlıyor.

Bu yıl 3-5 Nisan tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek İstanbul Karbon Zirvesi’ne sponsor olan Zorlu Enerji iklim değişikliği ile mücadelelerini bir adım daha ileriye taşıyor.

İLKLERE İMZA ATIYORUZ

Şimdiye kadar yaptıkları önemli çalışmalarla sektörde birçok “ilk”e imza attıklarını dile getiren Zorlu Enerji Grup Genel Müdürü Sinan Ak, "Enerji verimliliği ve karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik önemli çalışmalarımızla sektörümüzde öncü ve örnek olmaya çalışıyoruz. Grup kuruluşlarımızın emisyon değerlerini ölçerek, Türkiye’nin karbon ayak izini hesaplayan ilk enerji şirketi olduk. Türkiye’deki ilk karbon emisyon projesini de Gökçedağ Rüzgar Santralimizle gerçekleştirdik ve EcoSecuritiesGroup ile 2008 yılının Ocak ayında Karbon Emisyon Satış Sözleşmesi imzaladık. 2009 yılından bu yana da karbon ayak izimizi izliyoruz" dedi.

ZİRVEDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILACAĞINA İNANIYORUZ

İstanbul Karbon Zirvesi’ni destekleyerek, iklim değişikliği ile mücadelelerini bir adım daha ileriye taşıdıklarını bildiren Ak, uluslararası düzeyde ülkelerin alacağı yükümlülükler, karbon piyasalarına etkileri, enerji kullanımının ilgili sektörlere yansıması ve bu bağlamdan hareketle en düşük maliyetli sera gazı azaltım sistemlerinin tartışılacağı İstanbul Karbon Zirvesi’nde sorunların çözümü için önemli adımlar atılacağına inandıklarını vurguladı.

HEM BUGÜNÜ HEM DE GELECEK NESİLLERİ DÜŞÜNÜYORUZ

Sinan Ak, “Zorlu Enerji Grubu olarak, hem bugünü hem de gelecek nesilleri düşünüyoruz. Düşük karbonlu ekonomiye geçişte karşı karşıya olunan risk ve fırsatları, geleceğe yönelik stratejilere dönüştürebilmek için çalışmalar yürütüyor, geleceğe yönelik, son dereceönem taşıyan stratejiler geliştiriyoruz” diyerek gelecek nesiller için büyük tehdit oluşturan karbon salımına karşın etkin çalışma içinde olduklarını kaydetti.

Çevreyi koruma noktasında tüm ülkelerin çeşitli sorumlulukları olduğunu ve düşük maliyetli sera gazı azaltım sistemlerin kullanılması gerektiğini vurgulayan Sinan Ak, "Daha yaşanabilir bir dünya için ortak sorumluluklarımızın farkında olarak; enerji sektöründe örnek olacak projelerimize bugün olduğu gibi gelecekte de devam edeceğiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler