Nükleer sanayide Türk-Fransız ortaklığı

Nükleer sanayide Türk-Fransız ortaklığı

Enerji Günlüğü - Fransız Assystem, Türk şirketi Envy ile Türkiye ve bölge pazarındaki nükleer sanayi fırsatlarını değerlendirmek için ortak oldu. 

Dünyanın ikinci büyük nükleer mühendislik hizmetleri şirketi olan Fransız Assystem, nükleer santral saha mühendisliği yapan ilk Türk şirketi Envy ile Türkiye ve bölge pazarındaki fırsatları değerlendirmek için ortak oldu. 

4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde ilk kez açıklanan ortaklık çerçevesinde Assystem, Akkuyu ve Sinop nükleer santral projelerinin saha mühendisliği çalışmalarını yürüten Envy’nin hisselerinin yüzde 51’ini satın aldı. 

Envy İş Geliştirme Direktörü Alper Yahşi, ortaklık ile Avrupa dahil olmak üzere hizmetlerimizi yurt dışında da sunabilme imkanına sahip olduklarını kaydetti. 

Assystem Energy Transition & Infrastructures (ET&I) Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Branche ise, Türkiye’nin nükleer programını destekleyen en büyük nükleer mühendislik şirketi olmayı hedeflediklerini belirterek, dijital teknolojiler, güvenlik ve siber güvenlik konularında da Türkiye’nin önde gelen mühendislik şirketlerinden birinin oluşmasını sağlamak istediklerini açıkladı.