1. HABERLER

  2. PETROL

  3. 30 bin ton kaçak akaryakıt yakalandı

30 bin ton kaçak akaryakıt yakalandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu yılın ilk 6 aylık döneminde yakalanan kaçak akaryakıt miktarının 30 bin 800 ton olduğunu bildirdi. Akaryakıt...

30 bin ton kaçak akaryakıt yakalandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu yılın ilk 6 aylık döneminde yakalanan kaçak akaryakıt miktarının 30 bin 800 ton olduğunu bildirdi. Akaryakıt kaçakçılığını önlemek için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla mücadelelerini sürdürdüklerini ifade eden Yazıcı, yapılan etkin çalışmalar çerçevesinde geçen yıl 37 bin 200 ton kaçak akaryakıtın ele geçirilmesiyle, 90 milyon liralık vergi kaybının önlendiğini belirtti.

Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığı konusunda verilen cezalara ilişkin olarak da ekonomik suça ekonomik ceza yaklaşımına sıcak bakmadığını belirterek, “Haksız rekabet içerisinde olan, maliyetleri düşürmek için kaçak akaryakıt kullananların cezaları son derece ağırlaştırılmalı. Bu anlamda hem 5706 sayılı kaçakçılık kanununda hem de 5015 sayılı petrol ürünleri kanununda bu tür fiillerin yaptırımlarının mutlaka caydırıcı nitelikte daha da artırılması gerektiğini düşünüyorum. Ağır para cezası caydırıcı olmuyorsa hapis cezası da olması gerekir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler