1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Ağaoğlu: Elektrikte hedefimiz 5 bin megavat

Ağaoğlu: Elektrikte hedefimiz 5 bin megavat

Mersin Rüzgar Enerjisi Santrali ile Bandırma’daki Şah Rüzgar Enerjisi Santrali’ni Doğan Grubu’na satan Ağaoğlu, 240 milyon euroluk satış gelirini...

Ağaoğlu: Elektrikte hedefimiz 5 bin megavat

Mersin Rüzgar Enerjisi Santrali ile Bandırma’daki Şah Rüzgar Enerjisi Santrali’ni Doğan Grubu’na satan Ağaoğlu, 240 milyon euroluk satış gelirini yeni yatırımlarda kullanacak. 1.150 megavatlık lisansı 3 yılda hayata geçireceklerini söyleyen Ali Ağaoğlu, “Amasya’daki 21 megavatlık santral bu yıl devreye girecek. Trabzon ve Karadağ’da HES için görüşüyoruz. Uzun vadede hedefimiz 5 bin megavata ulaşmak” dedi.

Mevcut kurulu gücü 33 MW olan Akdeniz Elektrik Üretim A.Ş.’ye bağlı Mersin Rüzgar Enerjisi Santrali ile Galata Wind Enerji Limited Şirketi bünyesinde kurulu gücü 93 MW olan Bandırma’daki Şah Rüzgar Enerjisi Santrali hisselerinin tamamını Doğan Grubu’na satan Ağaoğlu Şirketler Grubu, enerji sektöründeki yatırımlarını hızlandırıyor. Türkiye’de rüzgar enerjisinin mimarlarından olan, EPDK eski Başkanı Yusuf Günay’ın enerji sektöründe danışmanlığını yürüttüğü Ağaoğlu, tamamlandığında 147 megavata ulaşacak satıştan elde ettiği 240 milyon euroluk geliri, enerjide yeni yatırımlarda kullanacak. Trabzon’da 30 megavat kapasiteli yarım kalan bir hidroelektrik santrali bulunduğunu ve görüşmelerinin sürdüğünü açıklayan Ağaoğlu, “15 gün önce Karadağ’daydım, orada da hidroelektrik santrali bakıyoruz. Büyüme fırsatlarını kolluyoruz. Doğan Grubu’na yaptığımız satış, ilerlemek için karşımıza çıkan bir fırsattı, böyle fırsatlar çıktıkça değerlendireceğiz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler