1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Akaryakıt sektöründe asgari sermaye yükseltiliyor

Akaryakıt sektöründe asgari sermaye yükseltiliyor

Enerji Günlüğü - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde değişiklik yapan yeni yönetmelik taslağını sektörün...

Akaryakıt sektöründe asgari sermaye yükseltiliyor

Enerji Günlüğü - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde değişiklik yapan yeni yönetmelik taslağını sektörün görüş ve önerilerine sundu.
Taslağa göre asgari ödenmiş sermaye miktarları rafinerici lisansı için 50 milyon TL’den 75 milyon TL’ye, depolama lisansı için 1 milyon TL’den 1.5 milyon TL’ye, işleme lisansı için 500 bin TL’den 750 bin TL'ye, ihrakiye teslimi lisansı için ise 2.5 milyon TL'den, 3 milyon TL'ye çıkarılıyor. Mevcut lisans sahiplerine, bu kritere uymaları için 2013 yılı sonuna kadar zaman tanınıyor.
1 milyon TL olan iletim lisansı ve 10 milyon TL olan dağıtıcı lisansı için ise taslakta bir değişiklik öngörülmüyor.
Yönetmelik taslağına göre kullanacağı markaya ilişkin tescil belgesini lisansının yürürlüğe girişinden itibaren iki yıl içinde EPDK’ya ibraz etmeyen dağıtıcıların lisansı sona erdirilecek. Bu madde yürürlüğe girdiği tarihte, marka tescil belgesini belirli bir süre içinde EPDK’ya ibraz etmesi gereken dağıtıcılara verilen süre, lisansın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıla tamamlanacak.
Yeni yönetmelik taslağı jet yakıtı satışına ilişkin düzenlemeler de içeriyor. Jet yakıtı satışı yapan ihrakiyeci ya da dağıtıcı kuruluşlar havaalanlarında yürütecekleri depolama veya ikmal faaliyetlerini kendi adlarına açacakları işyeri ve alacakları çalışma ruhsatıyla yürütebilecekler. Bu ruhsata sahip kişilerle en az bir yıl süreli depolama veya ikmal hizmeti alım sözleşmesi imzalayıp EPDK’ya ibraz ederek de jet yakıtı satışı hakkı lisanslara işletilebilecek. Jet yakıtı satış yetkisinin süresi, depolama veya ikmal hizmeti alım sözleşmesinin süresini aşamayacak.
Değişiklik taslağı olduğu gibi kabul edilirke istasyonsuz bayilerin satamayacakları ürünler listesine benzin türleri ile motorin, kırsal motorin ve otobiodizelden sonra jet yakıtı da eklenmiş olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler