1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Amano: Nükleer güvenlik konusunda yapılacak çok iş var

Amano: Nükleer güvenlik konusunda yapılacak çok iş var

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Yukiya Amano, geçtiğimiz yıl Fukuşima’da yaşanan felaketin ardından nükleer güvenlik konusuyla acil...

Amano: Nükleer güvenlik konusunda yapılacak çok iş var

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Yukiya Amano, geçtiğimiz yıl Fukuşima’da yaşanan felaketin ardından nükleer güvenlik konusuyla acil olarak ilgilenilmesi gerektiğini söyledi. IAEA’in düzenlediği, uluslararası standartların iyileştirilmesini hedefleyen bir konferansın açılışında konuşan Amano, “Daha yapılacak çok iş var ve gardımızı düşürmemeliyiz. Felaket, uluslararası basının manşetlerinden düşmüş olabilir ama hepimiz, IAEA, üye ülkeler ve diğer paydaşlar, aciliyet hissini kaybetmemeliyiz” dedi.

IAEA Başkanı, geçtiğimiz yıl benimsenen eylem planı çerçevesinde bazı alanlarda önemli ilerlemeler kaydedildiğini ifade ederek, ‘Bu fırsatı, dünya çapında nükleer güvenliği daha da güçlendirecek önlemleri değerlendirmek için kullanacağınızdan eminim’ şeklinde konuştu. Nükleer Güvenlik Sözleşmesi’ne taraf olan 75 ülkeden heyetlerin toplantısı bir hafta sürecek. Toplantıya başkanlık yapacak olan Çin Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi Başkanı Li Ganjie, nükleer güvenliğin, maliyetler yükselse bile sınırının olmaması gerektiğini söyledi. Li Ganjie, “Nükleer güvenlik olmadan nükleer enerji gelişemez” diye konuştu. Fukuşima faciası, nükleer enerjinin geleceğiyle ilgili de soru işaretleri dodğurdu. Avrupa’da Almanya, İsviçre ve Belçika, yenilenebilir enerjilerin payını artırarak nükleer enerji üretimini kademeli olarak durdurma kararı aldı. Ancak IAEA, Asya’daki büyümeyle birlikte dünya çapında nükleer enerji kullanımının 2030 yılına dek yüzde 100′e kadar artış kaydedebileceğini tahmin ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler