1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Atatürk Barajı 2019’da 3,3 milyar liralık enerji üretti

Atatürk Barajı 2019’da 3,3 milyar liralık enerji üretti

Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrali Atatürk Barajı ve HES’den 2019 yılında üretilen elektrik ile ülke ekonomisine 3,3 milyar lira katkı sağlandı.

Atatürk Barajı 2019’da 3,3 milyar liralık enerji üretti

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrali Atatürk Barajı ve HES’den 2019 yılında üretilen elektrik ile ülke ekonomisine 3,3 milyar lira katkı sağlandı.

Atatürk Barajı’nın Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrali olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, barajdan 2019 yılında üretilen enerji ile ülke ekonomisine 3,3 milyar lira katkı sağlandığını açıkladı. Atatürk Barajı ve HES’in 1993 yılında tamamlanarak elektrik enerjisi üretmeye başladığını söyleyen Bakan Pakdemirli, “2019 yılında bu dev baraj, yaklaşık 8,3 milyar kWh enerji üretimi gerçekleştirerek tek başına hidroelektrik enerji üretiminin % 10’unu karşılamıştır. Bunun ülke ekonomisine katkısı ise 3,3 Milyar TL olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİYE BUGÜNE KADAR 110 MİLYAR LİRALIK KATKI

Atatürk Barajı’nın hizmete alındığı tarihten bu yana yaklaşık 184 milyar kWh enerji ürettiğini vurgulayan Pakdemirli, bunun ekonomik karşılığının ise yaklaşık 110 milyar lira civarında olduğunu belirtti. Barajın sadece enerji üretmediğinin altını çizen Bakan Pakdemirli “Bu baraj tarım ve hizmet sektörlerinde de ülkemize önemli ekonomik katkılar sağlıyor. 932 bin hektar arazinin sulanmasını temin edecek suyu depoluyor ve ayrıca dünyanın en büyük 3. taşkın kontrol hacmine sahip bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu. 

YAPAY OLMASINA RAĞMEN ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK 3. GÖLÜ

Bakan Pakdemirli, barajların efendisi olarak görülen ve yapay olmasına rağmen ülkemizin en büyük 3. gölünün oluşmasına vesile olan Atatürk Barajı’nın, her yıl yaklaşık 50 bin kişi tarafından ziyaret edilerek turizme de önemli katkılar sağladığını sözlerine ekledi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler