1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aydem ve Gediz’den tüketicilere abonelikleri kendi adlarına yapmaları uyarısı

Aydem ve Gediz’den tüketicilere abonelikleri kendi adlarına yapmaları uyarısı

Aydem ve Gediz, elektrik tüketicilerinin mağduriyet yaşamaması için güncel iletişim bilgileri ile aboneliklerini kendi adları üzerine almaları gerektiğini hatırlattı.

Aydem ve Gediz’den tüketicilere abonelikleri kendi adlarına yapmaları uyarısı

Enerji Günlüğü - Aydem ve Gediz, elektrik tüketicilerinin mağduriyet yaşamaması için güncel iletişim bilgileri ile aboneliklerini kendi adları üzerine almaları gerektiğini hatırlattı.

Aydem ve Gediz, usulsüz elektrik kullanımı hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, kendi adına perakende satış sözleşmesi olmaksızın, önceki tüketici adına düzenlenen faturaları ödemeyi sürdürerek elektrik enerjisi tüketmenin, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde “usulsüz elektrik enerjisi tüketimi” olarak tanımlandığına dikkat çekilerek, tüketicilerin, mağduriyet yaşamaması için güncel iletişim bilgileri ile aboneliklerini kendi adları üzerine almaları gerekliliği tekrar hatırlatıldı.

Fiili tüketicinin, önceki tüketici adına olan aboneliği sürdürürken tüketim bedellerini ödememesi durumunda önceki tüketicinin bu borçtan sorumlu tutulduğu belirtilen açıklamada, aboneliği kendi adına olmayan tüketicilerin abonelik bilgileri, fatura itirazı, uğradığı zararla ilgili tazmin talebi vb. gibi konularda hak talep edemediğinin altı çizildi. 

ADRESTEN AYRILINCA E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESHEDİLMELİ

Aboneliğini sonlandırmadan adresten ayrılan tüketicilerin, e-devlet üzerinden abonelik fesih işlemlerini yaparak güvence bedeli iadesi almaları durumunda elektrik enerjilerinin kesileceği ve fiili tüketici için mağduriyet oluşacağı aktarıldı. 

VEFAT HALİNDE VARİSLER ABONELİĞİ ÜCRETSİZ DEVRALABİLECEK

Açıklamada, fiili tüketicisi vefat eden aboneliklere ait tüketim noktalarında ise, mirasçılık belgesi ile başvuran varislerin, güvence bedeli ödemeden abonelikleri kendi adları üzerine alabilecekleri aktarıldı. İlgili tüketim noktasında varis olmayan kişilerin tüketim yapıyor olması durumunda ise fiili tüketicinin aboneliğini Yönetmelik gereği güvence bedeli ödeyerek kendi üzerine alması gerekliliği hatırlatıldı. Tüketiciler devir işlemleri için güvence bedelini sözleşme esnasında ödeyebileceği gibi sonrasında da 2 taksit olarak faturalarına yansıtabilecekler.

BİLDİRİM SONRASI PERAKENDE SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ İMZALAMALI

Açıklamada, ilgili Yönetmelikte yer alan maddeye göre tüketiciye yükümlülüklerini yerine getirmesi için yapılacak bildirimlerin gönderilmesi akabinde fiili tüketicinin, kendi adına perakende satış sözleşmesi imzalamaması durumunda enerji kesintisi tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceği ve para cezası ödeyebileceği ifade edildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler