1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Bayındır: Koronavirüs salgını yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırabilir

Bayındır: Koronavirüs salgını yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırabilir

EDİDER Başkanı Prof. Dr. Kamil Çağatay Bayındır, Covid-19 salgınının yenilenebilir enerjiye geçişi daha da hızlandırabileceğini söyledi.

Bayındır: Koronavirüs salgını yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırabilir

Enerji Günlüğü - EDİDER Başkanı Prof. Dr. Kamil Çağatay Bayındır, Covid-19 salgınının yenilenebilir enerjiye geçişi daha da hızlandırabileceğini söyledi.

Enerjide Dijitalleşme Derneği (EDİDER) Başkanı Prof. Dr. Kamil Çağatay Bayındır, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada ekonomileri ciddi şekilde etkilediğini belirterek, "Bu durum enerjiye olan talebi de azalttı, kısa vadede yatırımlarda doğal olarak yavaşlama bekleniyor. Bununla birlikte koronavirüs salgını yenilenebilir enerjiye geçişi daha da hızlandırabilir" dedi. 

Bayındır, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde daha fazla kullanılmasının, dijital teknolojilerin daha sağlıklı, bilinçli ve verimli kullanılmasıyla mümkün olacağını söyledi. 

2050’YE KADAR 3,5 TRİLYON DOLAR ENERJİ YATIRIMI GEREKİYOR

Salgın sonrası ekonomik toparlanmada, enerji dönüşümü ve yeşil ekonominin, gelişmenin ana lokomotifi olması için dünyada ve Türkiye’de çalışmaların hızla devam ettiğine dikkat çeken EDİDER Başkanı Prof. Dr. Kamil Çağatay Bayındır, global enerji yatırımlarının dünyada 2018’de 1,8 trilyon dolar olarak gerçekleştirildiğini belirtti. Bayındır, “Elektrik sektörü yatırımları 800 milyon dolar en büyük payı almıştı. Ortalama 2 derecelik sıcaklık artışı senaryosuna uygun enerji dönüşümünü gerçekleştirmek için 2050 yılına kadar, ortalama yıllık 3,5 trilyon dolarlık enerji sektörü yatırımı gerekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın yayımladığı raporda, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, şebeke yenilenmesi kapsamında 11,6 milyon yeni iş imkanının ortaya çıkacağını ifade ediliyor. Dijitalleşme ve geliştirilecek yerli teknolojik ekipmanlar yüzde 100 yerli ve yenilenebilir enerji hedefinde oldukça kritik unsurlardır. Bu amaçla yeni modelleri ve teknolojileri enerji sektöründe başarı ile uygulamanın yegâne yolu ortak akıl, birlikte vizyon belirleme ve katılımcı mekanizmalardır. Enerjide Dijitalleşme Derneği olarak Türkiye’de bu misyonu yerine getirmek üzere yola çıkmış bir vizyon hareketiyiz, etkinliklerimiz ve çalışmalarımızda tüm paydaşların katılımını maksimum düzeyde sağlayarak ilerleyeceğiz” diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler