1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Bosna Hersek`te petrol umudu!

Bosna Hersek`te petrol umudu!

Uluslararası petrol şirketi Shell Exploration Company'nin geçen yıl Bosna Hersek'te petrol arama çalışmalarına başlaması, uzun yıllardan beri devam eden...

Bosna Hersek`te petrol umudu!

Uluslararası petrol şirketi Shell Exploration Company'nin geçen yıl Bosna Hersek'te petrol arama çalışmalarına başlaması, uzun yıllardan beri devam eden "Bosna'da petrol var mı-" tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Hükümetin Shell ile imzaladığı anlaşmaya göre, şirket petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına başlayacak. İlk petrol ve doğal gaz kuyularının 2013'te açılması, üretime ise 2015 yılında başlanması hedefleniyor.

Bosna Hersek'teki petrol ve doğal gaz aramalarına Sırbistan-Rusya ortaklığındaki Jadran Naftagas isimli şirket de ilgi gösteriyor. Şirket, ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde jeolojik araştırmalar yapmaya başladığını açıkladı. Yapılan son araştırmalara göre, Bosna Hersek'in güneyindeki Mostar şehri yakınlarında yer alan Drejnitsa bölgesinde büyük miktarlarda petrol rezervi tespit edildi. Ayrıca Dinarida ve Posavina bölgelerinde, Şamatc'tan Semberiya'ya uzanan alanda ve Mayevitsa bölgesinde de rezervlerin olduğu belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler