1. HABERLER

  2. PETROL

  3. BOTAŞ Teftiş Kurulu Başkanı olmak için 5 yıllık kıdem yetecek

BOTAŞ Teftiş Kurulu Başkanı olmak için 5 yıllık kıdem yetecek

BOTAŞ Teftiş Kurulu Başkanı olmak için Müfettiş yardımcısı veya müfettiş olarak 5 yıl çalışmış olmak yetecek. 

BOTAŞ Teftiş Kurulu Başkanı olmak için 5 yıllık kıdem yetecek

Enerji Günlüğü - BOTAŞ Teftiş Kurulu Başkanı olmak için Müfettiş yardımcısı veya müfettiş olarak 5 yıl çalışmış olmak yetecek. 

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Değişikliğe göre, bundan böyle Teftiş Kurulu Başkanı olarak atanmak için müfettiş yardımcısı veya müfettiş unvanıyla toplam 5 yıl çalışmış olmak, yeterli olacak. 

Daha önce Genel Müdür’ün teklifi ve Yönetim Kurulu’nun kararı ile yapılan atama sürecinde artık Genel Müdür teklifi söz konusu olmayacak. Ayrıca atanacak olan kişiyle ilgili, yönetmelikte belirtilen şekilde sınava ve özel yeterlilik sınavına tabi olma şartı da yürürlükten kaldırıldı. Yeni düzenleme atamanın hangi makam tarafından yapılacağına ise bir açıklık getirmiyor. 

SINAVSIZ ATANANLAR İÇİN MESLEK KIDEMİ
Yönetmelik’in “Müfettişlerin Terfii” başlıklı 12. Maddesine eklenen fıkra ile mesleğe yarışma sınavına girmeden ve/veya yeterlik almadan atananların denetim meslek kıdemi almalarına da imkan sağlandı. 

Buna göre bu durumdaki müfettişlerin denetim hizmetleri dışında geçen hizmet sürelerinin yarısı, denetim mesleğinde geçen sürelerinin tamamı denetim meslek kıdeminden sayılacak. 

MÜFETTİŞLİK SINAVINDA AZAMİ YAŞ SINIRI 35’E ÇIKTI
Müfettiş Yardımcılığı sınavına katılma şartlarının düzenlendiği 42. maddede yer alan yaş sınırı ise 30’dan 35’e çıkarıldı. 

Buna göre sınavın açıldığı yılın Ocak ayı başında 35 yaşını doldurmamış bulunmak gerekecek ve fiili askerlik görevini yapmış olanlar için bu yaş sınırına 2 sene eklenecek. Yani Müfettiş yardımcılığı sınavına katılabilmek için, 35 yaşını doldurmamış olmak yeterli olacak. Askerlik yapmış olan adaylar içinse bu yaş sınırı 37 olarak kabul edilecek. 

MÜFETTİŞLER DOĞRUDAN YAZIŞMA YAPABİLECEK
Yönetmelik değişikliği, müfettişlerin görevleriyle ilgili iletişim süreçlerine ilişkin bazı kısıtlamaları da ortadan kaldırdı. 

Buna göre müfettişler; görevlerine ilişkin konularda kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle doğrudan yazışma yapabilecekler. Ancak, Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıkların merkez ve yurt dışı kuruluşlarıyla yazışmalar Kurul Başkanlığı aracılığıyla yapılacak. Müfettişler, soruşturma işleri dışında Genel Müdürlük Merkez Teşkilatı ile olan münasebetlerinde, Kurul Başkanlığı aracılığıyla haberleşme sağlayacaklar. 

Önceki ve Sonraki Haberler