1. HABERLER

  2. PETROL

  3. BP, TANAP’a dahil olmak istiyor

BP, TANAP’a dahil olmak istiyor

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi'ni yakından izlediklerini ve destekledikleri belirten BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell, SOCAR'ın hissesinden...

BP, TANAP’a dahil olmak istiyor

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi'ni yakından izlediklerini ve destekledikleri belirten BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell, SOCAR'ın hissesinden pay alarak projeye dahil olmak istediklerini söyledi. Fackrell, dünyada artan enerji talebinin yeni projeleri gündeme getirdiğini ifade ederek, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan TANAP'ın Şah Deniz doğal gazının yeni açılacak olan Güney Gaz Koridoru üzerinden Avrupa'ya taşınmasında önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bir süre önce SOCAR tarafından kendilerine TANAP'a katılmaları için davet gönderildiğini anımsatan Fackrell, “TANAP, Türkiye ve Avrupa açısından önemli bir enerji hattı projesi. Bu projeyi yakından izliyoruz ve destekliyoruz. Bilindiği gibi projenin yüzde 80'lik hissesi SOCAR'a, geriye kalan yüzde 20'lik hissesi ise BOTAŞ ve TPAO'ya ait. SOCAR'ın yaptığı hisse teklifine olumlu bakıyoruz ve SOCAR'ın hissesinden pay alarak projeye dahil olmak istiyoruz. Bunun ne oranda olacağını şu an için söylemek erken. Yani hedef bir oranımız yok ama 2013 yılının ortalarına kadar bu konuda somut gelişmenin olacağını söyleyebilirim” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler