1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Demirbaş: Enerji sektöründe kadın yönetici sayısı arttırılmalı

Demirbaş: Enerji sektöründe kadın yönetici sayısı arttırılmalı

EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, enerji sektöründe kadın yönetici oranının yüzde 1 olduğunu belirterek, bu oranın yükseltilmesi yönünde olumlu adımlar atıldığını söyledi.

Demirbaş: Enerji sektöründe kadın yönetici sayısı arttırılmalı

Enerji Günlüğü - EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, enerji sektöründe çalışan kadın oranının dünya genelinde yüzde 19, kadın yönetici oranının ise yüzde 1 olduğunu belirterek, bu farkın ortadan kaldırılması için olumlu adımların atıldığını söyledi.

10.Türkiye Enerji Zirvesi’nde düzenlenen ‘Enerjiye Yön Veren Kadınlar’ oturumunda sektöre kadın elinin daha çok değmesi gerektiği vurgusu yapıld. EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş oturumda yaptığı değerlendirmede, bir toplumun gelişmesi için kadına dair önyargıların yıkılması gerektiğine dikkat çekti. Demirbaş, dünya enerji sektöründe de kadın istihdamının çok az olduğunu belirterek, “Dünya’da da maalesef durum pek iç açıcı değil. Yani sektördeki kadın azlığı küresel bir sorun. Dünya’da sektörümüzde çalışan kadın oranı yüzde 19, kadın yönetici oranı ise yüzde 1. Bu farkın ortadan kalkması için dünyada da ülkemizde de olumlu adımlar da atılıyor. Anayasada önemli değişiklikler yapıldı ama özel sektördeki firmalarımızın da bu anlamda adımlar atması gerekiyor. Zira ben enerji sektöründe kadın liderler, yöneticiler arttıkça başarının daha da artacağını inanıyorum” dedi.

ENERJİ SEKTÖRÜ KADINLAR İÇİN BİR FIRSAT OLABİLİR

Oturumunun konuşmacılarından Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Edin ise yaptığı konuşmada, sektördeki kadın sayısının azlığının aslında fırsata da dönüşebileceğine dikkat çekti. Edin, “Enerji sektörü çok eski bir sektör değil özellikle özel sektör geçmişi 15-20 yıla dayanıyor. Bu yüzden bu sektördeki kadın azlığı aslında kadınlarımız için avantaja hatta fırsata da dönüşebilir. Kadınlarımız bunu fırsata dönüştürebilir. Ama maalesef kadınlarımız bu sektöre çok ilgi göstermiyor. Aslında enerji sektörünün erkeklere has bir sektör olmadığının görülmesi ya da gösterilmesi gerekiyor. Bu da bizim gibi bu sektörde olan, çalışan kadınlara daha da ayrı bir sorumluluk yüklüyor. Bu algı kırılırsa ben yakın zamanda sektöre çok fazla kadının katılım göstereceğine hatta üst düzey yöneticinin daha da artacağına inanıyorum.”

SEKTÖR OYUNCULARI KADIN YÖNETİCİ KADROSU KARARI ALMALI

Edin ayrıca konuya ilişkin önemli bir çağrı ve temennide bulunarak, “ Kadınlar olarak daha talepkar ve daha serbest düşünmeliyiz, önyargılardan, iş hayatında erkeklerin yaptığı işlerden geri durma gibi öğretilerden kurtulmalıyız. Ancak bu anlayış sektör tarafından da desteklenmeli. Bu nedenle böylesi bir zirvede ‘Enerjiye Yön Veren Kadınlar’ başlığında bir oturumun olması bile çok mutluluk verici. Ama yetmez ben bu vesileyle sektördeki oyunculara bir çağrıda bulunmak ve yönetim ve idari kadrolarında kadın yönetici olması noktasında ortak bir karar alırlarsa ve bunun altına imza atarlarsa sektörün geleceği daha da güzelleşecektir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler