1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Diyarbakır Ergani Barajı'nda su tutulmaya başlandı

Diyarbakır Ergani Barajı'nda su tutulmaya başlandı

Ergani Barajı’nda inşaat çalışmaları tamamlanarak su tutmaya başlandı. Tutulan su bölgenin sulama tarımında kullanılarak ekonomiye yılda yaklaşık 13 milyar lira katkı sağlayacak.

Diyarbakır Ergani Barajı'nda su tutulmaya başlandı

Enerji Günlüğü - Ergani Barajı’nda inşaat çalışmaları tamamlanarak su tutmaya başlandı. Tutulan su bölgenin sulama tarımında kullanılarak ekonomiye yılda yaklaşık 13 milyar lira katkı sağlayacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’da sulu tarıma geçişi sağlayarak yöre halkının gelir seviyesinin yükseltilmesi için inşa edilen Ergani Barajı’nda baraj kapaklarının kapatılarak su tutma işlemine başlanıldığını açıkladı. Bu kapsamda inşaat çalışmaları tamamlanan Ergani Barajı’nda derivasyon girişi su tutma kirişleri indirilmek ve tıkaç betonuna başlanmak suretiyle su tutmaya başlandı. 

EKONOMİYE YILLIK YAKLAŞIK 13 MİLYAR LİRA KATKI 

Bakan Pakdemirli, temelden yüksekliği 54 metre olan ve 14,51 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olan barajda depolanacak su ile 18 bin 660 dekar arazinin sulanmasının sağlanacağını belirtti. Bölgedeki bereketli toprakların su ile buluşmasıyla 2019 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 12 milyon 800 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor. 

SULAMA PROJESİ 2020 SULAMA SEZONUNA YETİŞECEK 

Ergani Barajı’nın sulama projesinde inşaat çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Bu inşaat çalışmalarını 2020 yılı sulama sezonundan önce tamamlamayı hedefliyoruz. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tahıl üretimi yapan çiftçi ikinci ürün olarak mısır ekebilecek. Bu sayede bölge üreticimizin gelirinde 3-5 kat artış olacak. Bölge insanı refaha kavuşacak. Sulu tarım ile birlikte bölgede istihdama da katkı sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler