1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Dönmez: Doğu Akdeniz’de sondaja devam

Dönmez: Doğu Akdeniz’de sondaja devam

Enerji Bakan Fatih Dönmez, Kıbrıs Rum kesiminin Ada çevresinde arama yapan Fatih sondaj gemisi personeline yönelik tutuklama tehdidi üzerine sondaj çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

Dönmez: Doğu Akdeniz’de sondaja devam

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Fatih Dönmez, Kıbrıs Rum kesiminin Ada çevresinde arama yapan Fatih sondaj gemisi personeline yönelik tutuklama tehdidi üzerine sondaj çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin Akdeniz’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karasularında gerçekleştirmekte olduğu sondaj çalışmalarına karşı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yaptığı girişimlere ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin Akdeniz’de uluslararası hukuka uygun sondaj faaliyetlerine karşı giriştiği hiçbir hukuki mesnedi olmayan tutum ve davranışlarının devam ettiğini belirten Dönmez, “Rum tarafından yapılan açıklamalar ve gemimizde çalışan personelimize karşı çıkarıldığı iddia edilen tutuklama tehdidi karşısında faaliyetlerimiz hiçbir aksamaya mahal vermeden devam etmektedir” dedi. 

TÜRKİYE HUKUKİ VE SİYASİ TEDBİRLER ALIYOR 

Bakan Fatih Dönmez açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“Türkiye hiçbir tehdide boyun eğmemiştir ve bundan sonra da eğmeyecektir. Türkiye’nin uluslararası egemenliğini yok sayacak girişimlerin önlenmesi için ilgili Bakanlıklarla beraber hukuki ve siyasi tedbirleri alıyoruz, almaya devam edeceğiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıslı Türklerin haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Kıbrıs’ın ve Akdeniz’in zenginliklerinin hakkaniyet ilkesi içerisinde adil şekilde bölüşülerek bölgesel barışın sağlanması için gayretlerimizi sürdüreceğiz.

Ruhsat sahalarımız üzerindeki meşru haklarımızdan taviz vermeden bölgedeki kapsamlı ve uzun soluklu arama ve sondaj faaliyetlerimiz planlandığı çerçevede devam edecektir.

Yavuz Sondaj Gemisi de hazırlık çalışmaları tamamlanınca bölgedeki operasyonlarına başlayacaktır.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler