1. HABERLER

  2. ETKİNLİKLER

  3. Dünya LPG sektörü yarın İstanbul’da toplanıyor

Dünya LPG sektörü yarın İstanbul’da toplanıyor

Dünya LPG sektörünün temsilcileri WLPGA Bölgesel Zirvesi için 19 Haziran’da, İstanbul’da toplanıyor.

Dünya LPG sektörü yarın İstanbul’da toplanıyor

Enerji Günlüğü - Dünya LPG sektörünün temsilcileri WLPGA Bölgesel Zirvesi için 19 Haziran’da, İstanbul’da toplanıyor. 

Dünya LPG Birliği’nin (WLPGA) Bölgesel Zirvesi 19-21 Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek. Zirve toplantısına dünya LPG sektöründe faaliyet gösteren uluslararası firmaların üst düzey yönetici ve temsilcileri katılıyor. Dünya LPG Birliği Başkanı James Rockall, Türkiye LPG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Aratay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) LPG Meclisi Başkanı ve Dünya LPG Birliği (WLPGA) Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Tezel, Petrol Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selim Şiper ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yetkili isimler de katılacaklar arasında yer alıyor.

Dünya LPG Birliği ve Türkiye LPG Derneği işbirliği ile Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Dünya LPG Birliği (WLPGA) Bölgesel Zirvesi’nde 3 gün boyunca paneller, toplantılar ve seminerler gerçekleştirilecek. Toplantıya 50’si yabancı olmak üzere toplam 70 firma ile 43 ülkeden yaklaşık 350 delege katılacak. 

WLPGA’NIN BİRİKİMİ TÜRKİYE’NİN TECRÜBESİYLE BULUŞUYOR
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) LPG Meclisi Başkanı ve WLPGA Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Tezel zirve hakkında yaptığı açıklamada, “Hem Dünya LPG Birliği hem de Türkiye LPG Derneği olarak LPG’nin önemini her fırsatta vurgulamaya çalışıyoruz. Bu sene WLPGA ile işbirliği içinde düzenlediğimiz ve LPG’nin detaylı şekilde ele alınacağı bu zirveye ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. LPG’nin ne kadar önemli bir enerji kaynağı olduğunun anlaşılmasına katkı sağlayacağına inandığımız bu konferansta, WLPGA’nın bilgi birikimi ile Türkiye’nin geniş tecrübesinin çok güzel bir sinerji yaratacağına inanıyorum. Türkiye LPG Derneği olarak bu organizasyonu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. WLPGA Yönetim Kurulu’na bu zirvenin Türkiye’de yapılmasına destek oldukları için teşekkür ediyorum” dedi. 

“GAZ ÇAĞI’NIN EN VERİMLİ ENERJİSİ”
Türkiye LPG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Aratay da, zirveye ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Geride bıraktığımız ‘Kömür’ ve ‘Petrol’ Çağlarının ardından içinde bulunduğumuz dönemin ‘Gaz Çağı’ olarak adlandırılmasının nedenlerinden biri de hiç şüphesiz dünyanın en verimli ve çevre dostu enerji kaynağının LPG olmasıdır. Sürdürülebilir bir gelecek sağlayacak en önemli enerji kaynaklarından birisi olan LPG’nin etkinliği yeni dönemde her geçen gün artıyor. LPG’nin küresel boyuttaki en büyük platformunu oluşturan WLPGA, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdikleri uluslararası konferanslarla LPG’nin önemini ve kullanım alanını genişletecek ve geliştirecek önemli çalışmalara imza atıyor. Köklü geçmişi ve etkinliği ile LPG’nin ülkemizdeki en önemli sektörel temsilcisi konumundaki Türkiye LPG Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek olan WLPGA 2019 Bölgesel Zirvesi; sektöre uluslararası ölçekte katkı sağlayacak, değer yaratacaktır”.

Türkiye’de yıllık LPG tüketimi 4 milyon 146 bin 448 ton olarak gerçekleşirken, bunun 916 bin 774 tonu ülkemizde üretiliyor. Dünyanın en büyük 11’inci, Avrupa’nın 2’nci büyük LPG pazarı olan Türkiye aynı zamanda yaygın istasyon ağı ve 4,7 milyona ulaşan LPG’li otomobil sayısı ile de dünya sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler