1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Dünyanın en uzun rüzgar türbini kanatları

Dünyanın en uzun rüzgar türbini kanatları

Rüzgar türbinlerine yönelik Ar-Ge çalışmalarıyla bu teknolojinin gelişiminde büyük rol oynayan Siemens, 75 metrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun rüzgar...

Dünyanın en uzun rüzgar türbini kanatları

Rüzgar türbinlerine yönelik Ar-Ge çalışmalarıyla bu teknolojinin gelişiminde büyük rol oynayan Siemens, 75 metrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun rüzgar türbini kanatlarını geliştirdiğini duyurdu. Siemens’in deniz üstü rüzgar türbinlerinde kullanım için geliştirdiği yeni 75 metrelik B75 isimli türbin kanatları, daha geniş bir alana etki edebilmesi sayesinde verimlilik artışı sağlıyor. Siemens’in patentli IntegralBlade tekniğiyle tasarlanan yeni kanatlar, kurulum ve işletme maliyetlerinde de avantaj sağlıyor. Benzer kanatlara oranla %20’ye varan oranda daha hafif olan B75, tek parçalı, bağlantı noktası içermeyen tasarımıyla da yüksek dayanma gücü, minimum ağırlık ve uzun ömürlü kullanım faydaları sunuyor.

İlk olarak Danimarka’nın Osterild bölgesinde test edilen B75 türbinler, buradaki 6 MW gücündeki SWT-6.0-154 model rüzgar türbinlerine takılacak. Özel tasarım ve kullanılan fiberglas malzeme sayesinde düşük ağırlıklarıyla lojistik süreçlerini de kolaylaştıran B75 kanatlar düşük rüzgar güçlerinden bile yüksek performans elde edilebilmesini sağlıyor. SWT-6.0-154 ve B75 birlikteliği, 154 metre genişliğindeki bir alandan enerji üretimi sağlayabiliyor. Bu genişlik, dünyanın en büyük yolcu uçaklarından Airbus A380’in iki adedinin yanyana durduğunda kapladığı alana yakın bir mesafe anlamına geliyor.

B75 türbinlerin tercih edildiği bir diğer proje ise DONG Energy’nin İngiltere’de gerçekleştireceği proje. 300 adet yeni deniz üstü (offshore) rüzgar türbininin kurulumunu içeren ve 2014 – 2017 yılları arasında gerçekleştirilecek olan proje, İngiltere’nin deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesini 1.8 GW artıracak olmasıyla da önem kazanıyor. Türbinlerin 6 MW’lık gücü ise her bir türbinin 6000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılaması anlamına geliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler