1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. EBRD'den Kazakistan'a doğalgaz desteği

EBRD'den Kazakistan'a doğalgaz desteği

Enerji Günlüğü - EBRD Kazakistan'da doğalgazın daha etkin bir şekilde kullanımı, bölgeler arasındaki doğalgaz kullanım dengesizliğinin giderilmesi...

EBRD'den Kazakistan'a doğalgaz desteği

Enerji Günlüğü - EBRD Kazakistan'da doğalgazın daha etkin bir şekilde kullanımı, bölgeler arasındaki doğalgaz kullanım dengesizliğinin giderilmesi ve sürdürülebilir enerji yatırımları konularında maddi ve teknik anlamda destek olacak.

Kazakistan ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında doğal gaz sektöründe işbirliği gerçekleştirilecek Kazakistan ile EBRD arasında doğal gaz sektöründe işbirliği gerçekleştirilecek. Kazakistan'da doğalgaz üretim ve dağıtımından sorumlu kamu şirketi KazTransGaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kairat Sharipbayev ile EBRD Bankası Başkanı Suma Chakrabarti arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Anlaşma kapsamında, EBRD Kazakistan'da doğalgazın daha etkin bir şekilde kullanımı, bölgeler arasındaki doğalgaz kullanım dengesizliğinin giderilmesi ve enerji arz güvenliği ve rekabetini artıracak olan fiyat şeffaflığı konularında maddi ve teknik anlamda destek olacak. 

YENİ SÜRDÜRÜLEBİLİR FIRSATLAR GÖZETİLECEK

EBRD ve KTG, Kazakistan'daki gaz ve enerji sektörlerini yeniden yapılandırma ve yeni bölgelerin gazlaştırılması, mevcut varlıkların modernizasyonu ve ilgili petrol gazı işleme ile gaz motoru yakıt pazarının geliştirilmesi gibi yeni pazarların geliştirilmesi dahil olmak üzere sürdürülebilir enerji yatırımlarını uygulama fırsatlarını gözetecekler.

Kazakistan’da yatırımlar, sektörün rekabet edebilirliğinin artırılması, ulusal enerji güvenliğinin güçlendirilmesi, bölgesel dengesizliklerin ortadan kaldırılması, kaynak kullanımının genel verimliliğinin artırılması ve sera gazı emisyonlarının azaltılması için önemli. Bu kapsamda Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Hükümete verilen bir talimatla, ülkenin Güneyinde yer alan Kızılorda şehrinden Astana'ya ve Astana üzerinden Petropavlosk ve Pavlodar şehirlerine ulaşacak bir doğalgaz boru hattı üzerinde çalışılıyor. 

Kazakistan'da doğalgaz ülkenin daha çok Güney ve Batı bölgelerinde çıkarılıp kullanılıyor. Ancak başta başkent Astana olmak üzere Orta ve Kuzey Kazakistan bölgelerinde doğalgaz kullanılmıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler