1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EBSO: Anlık kesintiler üretimi aksatıyor

EBSO: Anlık kesintiler üretimi aksatıyor

Enerji Günlüğü- Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye'nin enerjideki geleceğinin yenilenebilir enerji ve...

EBSO: Anlık kesintiler üretimi aksatıyor

Enerji Günlüğü- Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye'nin enerjideki geleceğinin yenilenebilir enerji ve nükleer santrale bağlı olduğunu bildirdi.

Yorgancılar, yaptığı yazılı açıklamada, elektrik kesintilerinden dolayı sıkıntıların baş gösterdiğini, evlerdeki elektronik eşyaların ve fabrikalardaki milyon dolarlık makinelerin ani kesintiler nedeniyle zarar görme, üretimin de aksama riskiyle karşı karşıya kaldığına işaret etti.

“ENERJİDEKİ BAĞIMLILIK EKONOMİK HEDEFLERİ RİSKE SOKUYOR”

Yorgancılar, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye'nin enerjideki geleceği yenilenebilir enerji ve nükleer santrale bağlı. Dünyada 17'nci büyük ekonomi olan Türkiye'nin, ithalatının dörtte biri enerji sektöründen kaynaklanıyor. Geleceği şekillendirecek sektörlerin başında gelen enerji sektöründeki bu bağımlılığımız, 2023 yılında ilk 10 büyük ekonomi olma hedefimizi de riske sokacak boyutta. Güneş enerjisinden rüzgar enerjisine, jeotermalden maden kaynaklarına kadar zengin bir potansiyele sahip Türkiye’nin enerjide ithalata bağımlı hale gelmiş olmasını kabul etmemiz mümkün değildir."

Enerji tüketiminde 23'üncü ülke olan Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelinin hidroelektrikte yüzde 36'sının, rüzgar enerjisinde yüzde 2,8'inin, jeotermalde ise sadece yüzde 16’sının işletildiğine dikkati çeken Yorgancılar, İzmir gibi jeotermal kaynakları zengin, sağlık turizminde ciddi yol alan bir kentin bile doğalgazla ısındığını belirtti.

“NÜKLEER SANTRALE ÖN YARGI İLE YAKLAŞILIYOR”

Türkiye'de nükleer santral konusuna ön yargı ile yaklaşıldığına değinen EBSO Başkanı Yorgancılar, "Bugün yumurtayı pişirmek için bile elektrikli makine kullanıyorsak, bu kaynakların sonsuz olmadığını da kabul etmek zorundayız. Şunu da aynı gerçeklikle kabul etmeliyiz ki, enerji alanında Türkiye'nin geleceği nükleer santral ve yenilenebilir enerjiye bağlıdır" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler