1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik kaçağını haber veren direk!

Elektrik kaçağını haber veren direk!

Enerjisa mühendislerince geliştirilen “Dokunma Bana” isimli sistem, elektrik direklerindeki olası bir kaçağı ses ve ışıkla haber verecek. 

Elektrik kaçağını haber veren direk!

Enerji Günlüğü - Enerjisa mühendislerince geliştirilen “Dokunma Bana” isimli sistem, elektrik direklerindeki olası bir kaçağı ses ve ışıkla haber verecek. 

Türkiye elektrik dağıtım hizmetleri sektörünün en büyük oyuncusu konumundaki Enerjisa, elektrik kaçağının yol açtığı güvenlik risklerini azaltacak yeni bir teknolojiyi devreye aldı. Dünyada ilk kez Enerjisa mühendislerince geliştirilen “Dokunma Bana” adlı sistem, elektrik direklerinde oluşabilecek elektrik kaçağı risklerini ses ve ışıkla haber verecek. Dokunma Bana sisteminin ikazı ile başta çocuklar ve hayvanlar olmak üzere tüm canlılar elektrik çarpmalarından korunmuş olacak.

10 BİN DİREKTE UYGULANACAK

Enerjisa dağıtım şirketleri AYEDAŞ, Başkent EDAŞ ve Toroslar EDAŞ’ın hizmet verdiği bölgelerdeki elektrik direklerine entegre edilecek sistemin kurulumuna pilot bölge olan AYEDAŞ’tan başlandı. İstanbul Anadolu Yakası’nda üç bini aşkın direğe uygulanan sistemin yakın zamanda 10 bin direğe çıkarılması planlanıyor. Söz konusu sistemin Başkent EDAŞ bölgesinde 17 bin, Toroslar EDAŞ bölgesinde ise 13 bin direğe montajı gerçekleştirilecek. Böylece yaklaşık 40 bin direkte elektrik kaçağını uyaran “Dokunma Bana” sistemi yer alacak.

OKULLAR, HASTANELER, SEMT PARKLARI

Enerjisa’nın devreye alacağı “dokunma bana” sisteminde, okul hastane gibi yerlerin yanı sıra, dinlenme alanları, parklar meydanlar gibi toplumsal hayatın yoğun olduğu alanlara öncelik veriliyor. Elektrik direklerindeki sesli ve görüntülü uyarıyı fark eden vatandaşların 186’yı aramaları yeterli olacak. Tüm testlerden yüzde yüz başarıyla geçen sistem, harici bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan direkteki gerilimle çalışıyor ve yaklaşık 5 dakikada monte edilebiliyor.

SABANCI ALTIN YAKA ÖDÜLÜ

Yapılan periyodik kontrol ve bakımlara rağmen dış etkenlere açık elektrik şebeke ve direklerinin kaçak tehlikesi oluşturma potansiyeli üzerine geliştirilen sistem, bu türdeki riskleri sıfıra indirmeyi amaçlıyor. Bu amaçla üretilen ve sahada kullanılmaya başlayan “Dokunma Bana” sistemi her yıl Sabancı Topluluğu’ndaki şirket ve çalışanlarının başarılarını ödüllendirmek ve iyi uygulamaların karşılıklı paylaşılmasını teşvik etmek amacıyla bu yıl 11’incisi düzenlenen Sabancı Altın Yaka Ödül Töreni’nde İnovasyon Kategorisinde 1’inciliği elde etti.

Önceki ve Sonraki Haberler