1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerji verimliliğiyle ilgili para cezaları %22,58 arttı

Enerji verimliliğiyle ilgili para cezaları %22,58 arttı

2020 yılında, enerji verimliliğiyle ilgili para cezalarına %22,58 oranında zam geldi. 

Enerji verimliliğiyle ilgili para cezaları %22,58 arttı

Enerji Günlüğü - 2020 yılında, enerji verimliliğiyle ilgili para cezalarına %22,58 oranında zam geldi. 

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununun 10. Maddesine Göre 2020 Yılında Uygulanacak Olan İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, öngörülen para cezalarına %22,58 oranında artış yapılmasına hükmediyor. 

Buna göre tanınan süre sonunda Tebliğ’in “Yetkilendirmeler” başlıklı 5. Maddesi; “Uygulamalar” başlıklı 7. Maddesi ve “Diğer uygulamalar” başlıklı 7. maddesi kapsamında istenen bilgilerin yanlış veya eksik verilmesi halinde ödenmesi gereken idari para cezası 34.201 TL’ye; hiçbir bilgi verilmemesi ve/veya yerinde inceleme imkânının tanınmaması halinde ödenecek ceza ise 171.050 TL’ye çıktı. 

5, 7 ve 9. Maddelerde istenen belgeler dışında ibrazı gereken bilgilerin  doğru olarak ve gerektiği şekilde verilmemesi durumunda ödenecek para cezası tutarı da 1.700 TL’ye çıkarıldı. 

Lisansları kapsamında elektrik ve/veya doğalgaz satışı yapan tüzel kişilerin, bir önceki malî yıla ait tüketim miktarı ve bu miktara karşılık gelen tüketim bedelini içeren aylık bazdaki bilgilerini internet ortamında müşterilerinin bilgisine sunmamaları halinde ödenecek para cezası tutarı da 17.097 TL oldu. 

Endüstriyel işletmeler ve binaların sahipleri veya yönetimleri, enerji yöneticisi görevlendirmek zorunda olup görevlendirmeyen; şartları enerji yöneticisinden hizmet almaya uygun ise böyle bir hizmeti almayan; enerji yönetim birimi kurması gerektiği halde kurmayanlardan alınacak para cezası 68.409 TL’ye çıkarıldı. 

Yakma tesislerinde yer alan ve asgarî verimlilik sınırlarını sağlamayan kazanların; yine asgarî verimlilik sınırlarını sağlamayan brülörlerin, kat kaloriferi ve kombilerin, elektrik motorlarının, klimaların, elektrikli ev aletlerinin ve ampullerin satışını yapanlara kesilen idari para cezası da, 68.409 TL oldu. 

Yeni para cezası tutarları, 16 Ocak 2020 (bugün) itibarıyla yürürlük kazandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler