1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerjisa Enerji 466 milyon TL kar etti

Enerjisa Enerji 466 milyon TL kar etti

İstanbul Anadolu Yakası, Başkent ve Toroslar elektrik dağıtım şirketlerini bünyesinde barındıran Enerjisa Enerji, 2019 yılının ilk yarısında 466 milyon TL net kâr elde etti.

Enerjisa Enerji 466 milyon TL kar etti

Enerji Günlüğü - İstanbul Anadolu Yakası, Başkent ve Toroslar elektrik dağıtım şirketlerini bünyesinde barındıran Enerjisa Enerji, 2019 yılının ilk yarısında 466 milyon TL net kâr elde etti.

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki Enerjisa Enerji, 30.06.2019 tarihi itibariyle mali tablolarını açıkladı. Buna göre İstanbul Anadolu Yakası, Başkent ve Toroslar elektrik dağıtım şirketlerini bünyesinde barındıran şirket, 2019 yılının ilk yarısında gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 oranında artırarak, 2.268 milyon TL konsolide faaliyet geliri yarattı. Enerjisa Enerji’nin baz alınan net kârı ise aynı dönemde 466 milyon TL’ye ulaştı.

BORÇLAR DA DÜŞMEYE DEVAM ETTİ

Şirketin 2019’un ilk yarıyılı mali sonuçlarını değerlendiren Enerjisa Enerji CEO’su Ziya Erdem, “Enerjisa Enerji olarak ilk çeyrekte yakaladığımız faaliyet gelirlerindeki güçlü büyümemizi başarıyla devam ettirdik.Bununla birlikte, faiz ve vergi sonrası serbest nakit akışının da pozitife dönmeye başlaması ile borçluluk oranımız da düşmeye devam etti. Geçtiğimiz çeyrekte, 2019 ve 2020 hedeflerimizi yukarı yönlü revize etmiştik, bu hedefleri tekrar teyit etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

“YATIRIMCILARA CAZİP YATIRIM TEKLİFİ SUNMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Erdem, konuyla ilgili olarak ayrıca, “2019 yılı için finansman ihtiyacımızı da ilk çeyrekte büyük ölçüde tamamlamış, bununla birlikte faiz ve likidite risklerini de etkin bir şekilde kontrol altına almıştık. Buna rağmen, makroekonomik trendler ve regülasyonda yapılan değişiklikleri yakından izlemeye devam ediyoruz. Çevik yönetim tarzımız ile bu değişikliklere esnek bir şekilde adapte olarak, stratejimizi yeniden oluşturabilecek yeteneğe sahibiz. Gelirlerde sürekli güçlü büyüme ve azalan bir borçluluk eğilimi kaydediyor olmamız sayesinde, özellikle zorlu piyasa koşullarında hem yerel hem de uluslararası yatırımcılara cazip bir yatırım teklifi sunmaya devam ediyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler