1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EPİAŞ`a kim ne kadarlık hisseyle ortak olacak?

EPİAŞ`a kim ne kadarlık hisseyle ortak olacak?

Enerji Günlüğü - Limak ve Kazancı grupları Enerji Borsası'na (Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi - EPİAŞ) en üst limitten, yani yüzde 4'er...

EPİAŞ`a kim ne kadarlık hisseyle ortak olacak?

Enerji Günlüğü - Limak ve Kazancı grupları Enerji Borsası'na (Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi - EPİAŞ) en üst limitten, yani yüzde 4'er hisse ile ortak olmak istiyor. Pekçok şirket, 50 bin TL'lik sembolik hisseyle katılmayı tercih ediyor. 

Enerji piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösterecek enerji borsasını işletmek üzere kurulacak Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi'ne (EPİAŞ) ortaklık için özel sektör şirketlerine tanıdığı başvuru süresi yaklaşık 10 gün sonra, 30 Ağustos 2014'te doluyor.

BAŞVURULAR BAŞLADI

EPİAŞ'ın yüzde 40'lık hissesi özel sektör oyuncularına tahsis edilmiş durumda. Bu yüzde 40'lık bölümünden hisse almak isteyen özel sektör oyuncularından bazıları başvurularını yapmış durumda. Pek çok şirket de başvuru hazırlıklarını devam ettiriyor.

İLK RESMİ AÇIKLAMA ZORLU'DAN

EPİAŞ’a ortaklık başvurusu konusunda elektrik sektörüden ilk resmi açıklama Zorlu Enerji’den geldi. Şirketten yapılan açıklamada, EPİAŞ’tan yüzde 0.4’lük hisse almak üzere EPDK’ya başvuru yapıldığı duyuruldu. Bu oran, özel sektör şirketlerine tanınan 50 bin TL’lik alt limitin yaklaşık beş katına karşılık geliyor. Yani Zorlu Enerji, EPİAŞ’tan talep ettiği hisseler karşılığında 246 bin 291 liralık sermaye koymayı taahhüt etmiş durumda.

LİMAK VE KAZANCI YÜZDE 4 İSTİYOR

Limak ve Kazancı grupları, Enerji Borsası'na ortaklık için en iştahlı görünen gruplar arasında yer alıyor. Şirket kaynaklarından aldığımız bilgilere göre Limak Grubu, EPİAŞ’tan kendisine tanınan yüzde 4'lük üst limitten hisse alma talebiyle EPDK’ya başvuru yapacak.

Aynı şekilde Kazancı Grubu da, EPİAŞ'ta üst limitten, yani yüzde 4’lük payla ortak olma talebiyle başvurusunu yapmaya hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre Kazancı Grubu bu hisseleri, Aksa Enerji ve Aksa Doğalgaz başta olmak üzere, grup içindeki enerji şirketleri arasında pay edecek.

ENERJİSA DA ETKİN OLMAK İSTİYOR

Türkiye’de elektrik sektörünün dağıtım, satış ve üretim ayaklarındaki en büyük oyuncularından biri konumundaki Enerjisa da EPİAŞ’a ortak olacak. Yüzde 50 Sabancı Grubu, yüzde 50 Alman E.ON ortaklığındaki Enerjisa EPİAŞ’a ortaklık için çalışmalarını sürdürüyor ve başvurusunu da önümüzdeki günlerde yapacak. Enerjisa yetkilileri "Türkiye elektrik piyasasının önde gelen oyuncusu olarak EPİAŞ içerisinde aktif olarak yer almayı hedefliyor ve çalışmalara katkı sağlıyoruz" dedi.

SEMBOLİK TEMSİLİ YETERLİ BULANLAR

Büyük şirketler dışında enerji oyuncularının EPİAŞ’a en düşük hisseyle ortaklığa eğilimli oldukları dikkat çekiyor. Turcas Grubu EPİAŞ'a ortaklık için başvuruyor. Grubun tercihi, EPİAŞ'a Turcas Elektrik Toptan Satış AŞ (TETSAŞ) üzerinden ve 50 bin TL'lik alt limitten hisse alarak ortak olmak.

RWE DE 50 BİN HİSSE İSTİYOR

Sembolik olarak hisse isteyen bir başka oyuncu da Alman semayeli RWE Grubu. RWE Enerji Toptan Satış AŞ'den aldığımız bigilere göre Şirket EPİAŞ’ta azami 50 bin adetlik C grup hisse (toplam itibari değeri 50 bin TL) satın alınması için teklif verdi.

KARDEMİR 650 BİN TL'LİK HİSSE ALACAK


Daha önce demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Kardemir de EPİAŞ'a ortaklık için başvuracağını duyurmuştu. Şirketten yapılan açıklamaya göre Kardemir EPİAŞ'a maksimum 650 bin adet pay ile ortak olunmasını kararlaştırdı. Kardemir de kendi elektriğinin bir kısmını karşılayan elektrik üretim tesisiyle enerji sektörünün de bir oyuncusu. 

HİSSE ARTARSA BORSA İSTANBUL'A

EPİAŞ’a ortaklık başvuruları için tanınan son tarih olan 30 Ağustos’tan itibaren, hangi şirketin ne kadarlık hisseyle ortak olacağı netleşecek. Özel sektöre ayrılan C Grubu hisselerin başvuruları karşılamaması halinde, eldeki hisseler ortaklığa talip şirketler arasında adil şekilde dağıtılacak. Talebin yetersiz kalması halinde ise kalan hisseler Borsa İstanbul’a verilecek.

Mehmet KARA

Önceki ve Sonraki Haberler