1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Erdemir Zonguldak’ta 5 MW’lık Kızılcapınar HES kuracak

Erdemir Zonguldak’ta 5 MW’lık Kızılcapınar HES kuracak

Erdemir Enerji, Zonguldak’ta bulunan ve endüstriyel su ihtiyacını karşılayan Kızılcapınar Barajı eteğinde 5,35 MW’lık Kızılcapınar HES kuracak.

Erdemir Zonguldak’ta 5 MW’lık Kızılcapınar HES kuracak

Enerji Günlüğü - Erdemir Enerji, Zonguldak’ta bulunan ve endüstriyel su ihtiyacını karşılayan Kızılcapınar Barajı eteğinde 5,35 MW’lık Kızılcapınar HES kuracak.

Erdemir Enerji Üretim A.Ş. tarafından, Zonguldak İli, Karadeniz Ereğli İlçesi sınırları içerisinde, Kızlar çayı üzerinde (Gülüç çayı) 63,00 m talveg kotunda 360 km2 drenaj alanına sahip halihazırda işletmedeki endüstri suyu, içme-kullanma suyu, sulama suyu ve enerji suyu temini amaçlı kurulmuş olan Kızılcapınar Barajı eteğine  5,35 MW kapasiteli Kızılcapınar Hidroelektrik Santrali’nin (HES) kurulması planlanıyor.

70 milyon lirayı aşan bir yatırımla kurulacak olan santral, Erdemir’in ihtiyaç duyduğu endüstri suyunu karşılamak için, 1989 yılında hazırlanan Erdemir Su Temin Projesi kapsamında kurulan ve 1994 yılında işletmeye alınan Kızılcapınar Barajı eteğinde, barajın dip savağında endüstri suyu olarak verilen suyun üzerine etek santrali olarak inşa edilecek. 

İki ünite olarak planlanan santralin yılda 18,68 GWh elektrik üretmesi planlanıyor.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler