1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Esenboğa Elektrik’in halka açılmasına SPK onayı

Esenboğa Elektrik’in halka açılmasına SPK onayı

SPK, Esenboğa Elektrik’in halka açılmasıyla ilgili esas sözleşme tadili başvurusunu onayladı.

Esenboğa Elektrik’in halka açılmasına SPK onayı

Enerji Günlüğü - SPK, Esenboğa Elektrik’in halka açılmasıyla ilgili esas sözleşme tadili başvurusunu onayladı.

Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret AŞ; yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Esenboğa Elektrik Üretim AŞ’nin halka açılması ve bu kapsamda Şirket Esas Sözleşmesi'nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurmuştu. 

SPK 02 Temmuz 2020 tarihli toplantısında Esenboğa Elektrik Üretim AŞ’nin esas sözleşme tadili onayladı. 

Esenboğa Elektrik Üretim AŞ’nin 40.000.000 adet nominal paya karşılık 40.000.000 TL ödenmiş sermayesi bulunuyor. 2015’te kurulan Esenboğa Elektrik, başta güneş enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik elde etmek için santral kurulması, işletmeye alınması, elektrik enerjisi üretimi ve üretilen elektrik enerjisinin satışı konularında faaliyet gösteriyor. 

Esenboğa Elektrik’in çoğunluğu GES tesislerinden oluşan 33,78MWp kurulu gücü bulunuyor. Satışlarının tamamını YEKDEM kapsamında gerçekleştiren şirket, devlet alım garantisi ile 13,3 USDcent/kWh fiyatla, tesislerin geçici kabul tarihinden başlayan 10 yıllık satış garantisine sahip. 

Bu yılın başında müteahhit şirket olarak Kahramanmaraş’ta anahtar teslim çatı GES yapımı için Balsuyu Şirketler Grubu ile toplam KDV dahil 5.902.020,16 USD’lik müteahhitlik sözleşmesi imzalayan Esenboğa AŞ, Nisan ayı başında çatı güneş santrali yapımı kapsamında yine Kahramanmaraş’ta Kırteks Metal Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti ile KDV dahil 1.005.657,36 USD'lik ve Haziran ayında Saf Mensucat San. ve Tic. A.Ş. ile KDV dahil 2.301.472 USD'lik müteahhitlik sözleşmeleri imzaladı. 

Şirket ayrıca geçtiğimiz ay, bağlı ortaklığı Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ üzerinden İtalya’da 50MWp gücünde bir Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu için 45.000.000 Euro+KDV tutarında sözleşme imzaladı. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler