1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Eylül’de 39 santrale 112 milyon lira kapasite desteği verildi

Eylül’de 39 santrale 112 milyon lira kapasite desteği verildi

TEİAŞ, Eylül’de piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 112 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Eylül’de 39 santrale 112 milyon lira kapasite desteği verildi

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Eylül’de piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 112 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2020 yılı Eylül ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 45 elektrik üretim santralinden 39'una Eylül ayı için toplam 111 milyon 697 bin 889 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 135 milyon 161 bin 149 TL ödeme yapılmıştı.

Kapasite desteği alan santrallerin 15’i yerli kömür yakıtlı termik santral, 2’si yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 14’ü doğalgaz yakıtlı elektrik santrali ve 8’i de hidroelektrik santrali.

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKAN TERMİK SANTRALLERE

En yüksek ödeme 7 milyon 43 bin 251 TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim'e yapılacak. Bu şirketi, 6 milyon 723 bin 103'er TL ödemeyle Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret ve Yatağan Termik Enerji Üretim izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler