1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Fatih Dönmez: Kıbrıs’taki rezervler hakça paylaşılmalıdır

Fatih Dönmez: Kıbrıs’taki rezervler hakça paylaşılmalıdır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kıbrıs’taki rezervlerin iki tarafa ait olduğunu ve hakça paylaşılması gerektiğini söyledi. 

Fatih Dönmez: Kıbrıs’taki rezervler hakça paylaşılmalıdır

Enerji Günlüğü – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kıbrıs’taki rezervlerin iki tarafa ait olduğunu ve hakça paylaşılması gerektiğini söyledi. 

Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) verdiği ruhsatlar ve iki sondaj gemisiyle arama ve sondaj çalışmalarının uluslararası hukuk çerçevesinde yürütüldüğünü kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin de ifade ettiği üzere Kıbrıs’taki rezervler iki tarafa aittir ve hakça bir paylaşım gerçekleştirilmelidir. Kıta sahanlığımız içerisinde gerçekleştirdiğimiz sismik arama ve sondaj faaliyetlerine saygı duyulmasını bölge içi ve dışı tüm aktörlerden beklemekteyiz. Bu konudaki kararlılığımızı herkes biliyor. Bu konuda arkasına bazı ülkeleri ya da şirketleri alarak Türkiye’yi test etmeye kalkanlar iyi bilsinler ki yanlış yoldalar. Böylesine büyük ve aziz bir milleti bir iki tehditle korkutacağını ya da yıldıracağını savunanlar tarihe baksın ve ibret alsın ki Türkiye hiçbir zaman hakkını, hukukunu yedirmedi. Bundan sonra da yedirmeyecek” diye konuştu. 

KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığına dayalı petrol arama parsellerinde arama ve sondaj faaliyetleri için TPAO’ya ruhsat vermiş; TPAO da, Fatih ve Barbaros Hayreddin Paşa adlı iki adet petrol arama gemisiyle çalışmalarına başlamıştı. 

DOĞU AKDENİZ’DE OLDUBİTTİ KABUL EDİLEMEZ
Bakan Dönmez, bazı ülkelerin TPAO’nun Doğu Akdeniz’deki arama faaliyetleriyle ilgili rahatsız olduğunun anlaşıldığını söyledi ve şunları ekledi, “Doğu Akdeniz’de bir oldubitti yaparak ruhsat sahalarımızdaki arama çalışmalarımıza halel getireceklerini düşünenler büyük yanılgı içerisindedir. Kendi ruhsat sahamızda gerçekleştirdiğimiz sondaj faaliyetlerine ilişkin olarak yapılan açıklamaları kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bu konu özellikle dış basında çarpıtılarak verilmekte ve Türkiye’nin buradaki haklı tavrına gölge düşüren yayınlar yapılmaktadır”. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler