1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Galata Wind, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Galata Wind, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Galata Wind, 2024 yılının ilk çeyreğinde %14 artışla 318 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti.

Galata Wind, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Enerji Günlüğü - Yenilenebilir enerji alanında büyüme hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Galata Wind’in enflasyon muhasebesinin uygulanması sonrası konsolide gelirleri 2024 yılının ilk çeyreğinde 485 milyon Türk lirası seviyesinde gerçekleşti. Galata Wind’in 2024 yılının ilk çeyreğinde elde etmiş olduğu vergi öncesi kâr, operasyonlardan sağlanan kâr ve parasal pozisyon kazancını da içeren net finansman gelirlerinde meydana gelen artış sebebi ile %14 artarak 318 milyon TL oldu. Şirket, 2024 beklentileri kapsamında açıkladığı aralık çerçevesinde EBITDA marjını %76 seviyesinde korudu. 

İLK ÇEYREK ELEKTRİK ÜRETİMİ

Sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yapma taahhüdü çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren Galata Wind’in, 2024 Mart ayı itibarıyla, RES üretimi 191.768 MWh, GES üretimi ise 9.395 MWh oldu ve toplam 201.163 MWh elektrik üretimi gerçekleştirildi.  

“KURULU GÜCÜMÜZÜ 350 MW’IN ÜZERİNE ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Şirketin ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Galata Wind CEO’su Burak Kuyan, “Galata Wind olarak büyüme stratejimiz ve 2025 hedeflerimiz doğrultusunda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Mevcut santrallerimizde planlanan kapasite artışları kapsamında Taspınar RES’in ek kapasite ile Hibrit GES santralinin devreye girmesi pozitif bir etken oluşturdu. Önümüzdeki dönemde kısa vadede Taşpınar Hibrit GES santralin ilk fazını komple faaliyete geçireceğiz. Ayrıca 2024 yılı sonuna kadar Mersin RES ile Taşpınar Hibrit GES santralin 2. fazının devreye girmesiyle kurulu gücümüzü arttırarak 350 MW’ın üzerine taşımayı planlıyoruz. Tüm bunların yanı sıra yurtdışında kurduğumuz Galata Wind Energy Global firmamız ile başlattığımız Avrupa yatırımlarıyla birlikte 2025 büyüme hedefimiz olan 550 MW’a ve ardından da Avrupa ve Türkiye’deki yatırımlarla 2030’da 1000 MW’a ulaşmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.