1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Güneş enerjisinde en verimli il İzmir

Güneş enerjisinde en verimli il İzmir

Enerji Günlüğü - Makine Mühendisi Güngör Kaya, coğrafi konumu itibarıyla Güneş kuşağı içerisinde yer alan İzmir kentinin güneşten faydalanarak...

Güneş enerjisinde en verimli il İzmir

Enerji Günlüğü - Makine Mühendisi Güngör Kaya, coğrafi konumu itibarıyla Güneş kuşağı içerisinde yer alan İzmir kentinin güneşten faydalanarak üretilen teknolojilerin merkezi haline gelmesi gerektiğini söyledi. İzmir’de ve civar bölgesinde güneşli geçen günler hesaplandığında güneş enerjisi sistemleri üretmesinin önünde hiçbir engel olmadığını kaydeden Kaya, “Yaşamın kaynağı olan Güneş, 210 bin kilo watt saat enerji üretmektedir, bu enerji günümüzde Dünya’da tüketilen enerjinin 2 bin 500 katıdır. Böyle önemli bir enerji kaynağı olmasına ve de İzmir ilinin coğrafi konumu itibarıyla güneş kuşağı içerisinde yer almasına rağmen Güneş enerjisinden tam anlamıyla yararlanamıyor olması düşündürücüdür” dedi.

Makine Mühendisi Güngör Kaya, sadece İzmir’in değil güneş kuşağı içerisinde yer alan diğer illerde de güneş enerjisi için yeterince bilinç oluşmadığına dikkat çekerek, “Güneş enerjisinden yararlanmayı bir eyleme dönüştüremediğimiz için ne yazık ki diğer enerji kaynaklarımız yetmiyor ve bunun sonucunda da enerji de dışa bağımlıyız. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması hatta bitirilmesi bakımından da güneş enerjisinden maksimum oranda faydalanılması çok önemlidir. Coğrafi konumu itibarıyla güneş kuşağı içerisinde yer alan başta İzmir ili olmak üzere ve güneş kuşağı içerisinde olan diğer illerde de en kısa zamanda güneş enerjisinden tam anlamıyla yararlanmak için çağımızın teknolojisine uygun, insan sağlığını hiçbir şekilde etkilemeyen gerekli alt yapı çalışmalarının yapılması gerekmektedir” dedi.

İZMİR’İN ENERJİ İHTİYACI ARTIYOR
İzmir’in nüfus artışına ve sanayileşmesine bağlı olarak enerji talebinin de hızla arttığını dile getiren Kaya, şöyle devam etti: “Bilindiği üzere bölgemizde ciddi sanayi yatırımları için adımlar atılmaktadır. Ancak ülkemiz enerji temini açısından yüksek oranda dışa bağımlıdır. Artan enerji ihtiyacımızın ucuz, sürekli ve güvenli bir şekilde karşılanmasında yaşanan sıkıntılar ülkemizin olduğu gibi bölgemizin de en önemli problemlerinden biridir. Bu nedenle en kısa zamanda gerekli önlemler alınmalı ve yakın bir gelecekte enerji krizi ile karşı karşıya kalmanın önüne geçilmelidir. Enerji sorunun yaşanmaması için yetkili kesimlerce alınması gereken en önemli tedbir bir stratejik bir planlama anlayışının ortaya konularak güneş gibi yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yeterince değerlendirilmelidir. Bu planın ışığında başta İzmir olmak üzere tüm Ege Bölgesi’nin güneş enerjisi sistemlerinde önemli bir paya sahip olması sağlanmalıdır. Tüm bunlarla birlikte yapılan işlerin kalıcı olması için güneş enerjisi ile ilgili yürürlükteki yönetmelikler tekrar gözden geçirilmeli ve güneş enerjisi yatırımları teşvik edilmelidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler