1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Havalar soğudu Dicle dağıtım bölgesinde trafolar patlıyor

Havalar soğudu Dicle dağıtım bölgesinde trafolar patlıyor

Dicle Elektrik dağıtım bölgesindeki illerde havaların soğumasıyla birlikte elektrikli ısıtıcı kullanımının artması sık sık trafo patlamalarına ve yangınlarına yol açmaya başladı.

Havalar soğudu Dicle dağıtım bölgesinde trafolar patlıyor

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik dağıtım bölgesindeki illerde havaların soğumasıyla birlikte elektrikli ısıtıcı kullanımının artması sık sık trafo patlamalarına ve yangınlarına yol açmaya başladı.

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’den verilen bilgiye göre yaz aylarında tarımsal sulamanın yarattığı olumsuz yükün giderilmesi için bölge genelinde uygulanan kış bakım planı gereğince 5 bin 50 kilometre hat bakımı, 2 bin 910 trafo ve 643 dağıtım merkezinin bakımı yapıldı. Kış öncesi 2bin 890 trafoda yük dengelemesi yapılırken, olası 917 arıza termal kameralarla yapılan kontroller sonunda belirlenerek gerçekleşmeden tedbir alındı.

HATLAR VE TRAFOLAR AŞIRI ISINIYOR

Dicle EDAŞ yetkililerinin verdiği bilgiye göre, yapılan bakım ve yenileme çalışmalarına rağmen havaların soğuması ile birlikte, elektrikle ısınma alışkanlığı yüzünden trafolara yeniden kapasitelerinin çok üzerinde yük binmeye başladığına dikkat çekti. Bu yüzden sonbaharda normalleşmeye başlayan elektrik tüketiminin yeniden artmaya başlamasıyla birlikte iletim hatları ve dolayısıyla trafolar aşırı biçimde ısınıyor.

SOĞUMADAN ŞALTERLER KALDIRILIYOR

Aşırı ısınma sonucu trafoların kendilerini korumak üzere şalterleri otomatik olarak iniyor. Ancak inen şalterler, ehliyetsiz kişiler tarafından trafonun soğumasına imkan verilmeden yeniden kaldırılıyor. Dicle Elektrik ekiplerine haber vermek yerine son derece tehlikeli olmasına rağmen genellikle mahalleli tarafından art arda yapılan bu işlem yüzünden çoğu zaman trafolar yanıyor ve tamamen kullanılamaz hale geliyor. Yaşanan bu durum, daha uzun süreli kesintilere ve mağduriyetlere sebep oluyor.

BİN AYDA 56 TRAFO YANDI

Bunun son örneği geçtiğimiz günlerde Şırnak’ın Kumçatı beldesinde yaşandı. Aşırı yükü taşıyamayan trafo önce patladı, ardından alev alev yandı. Dicle Elektrik Dağıtım AŞ Sistem İşletme Müdürlüğü verilerine göre aşırı yüklenmeden dolayı 2018 yılında toplam 984 adet trafo yanarak kullanılamaz hale geldi. Bu yıl ise sadece havaların soğumaya başladığı Kasım ayı içerisinde ise yanan trafo sayısı 56 olarak belirlendi. Yetkililer dışarıdan müdahaleler ve elektrikli ısıtıcılardan kaynaklanan aşırı yüklenme devam ettiği için bu sayının her geçen gün daha da arttığına dikkat çektiler.

Önceki ve Sonraki Haberler