1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Hitachi Wylfa Newydd NGS için yeniden devrede

Hitachi Wylfa Newydd NGS için yeniden devrede

Japon teknoloji şirketi Hitachi, Birleşik Krallık Galler Bölgesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı Wylfa Newydd Nükleer Enerji Santrali projesi için yeniden görüşmelere başladı.

Hitachi Wylfa Newydd NGS için yeniden devrede

Enerji Günlüğü - Japon teknoloji şirketi Hitachi, Birleşik Krallık Galler Bölgesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı Wylfa Newydd Nükleer Enerji Santrali projesi için yeniden görüşmelere başladı.

Tokyo merkezli elektronik şirketi Hitachi Ltd Corporation’ın, Birleşik Krallık Galler Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan ve özel sektörden yatırımcı bulunamaması nedeniyle geçen yılın başında durdurduğu 20 milyar dolarlık nükleer enerji santrali projesini yeniden işler hâle getirmek için Birleşik Krallık hükümetiyle görüşmelere başladığı belirtildi. Hitachi’nin bağlı ortaklığı Horizon Nuclear Power tarafından sürdürülen görüşmelerin ciddileştiği ve yeni bir finansal model üretildiği takdirde Wylfa Newydd santralinin tekrar harekete geçebileceği kaydediliyor. 

Yeniden çalışmalara başlamak için hazır olduklarını ve tek ihtiyaçlarının yeni yatırım modeli olduğunu belirten Horizon Nuclear Power yöneticisi Duncan Hawthorne, santralin çalışması hâlinde bölgedeki ekonomiyi de canlandıracağını kaydediyor. 

Hitachi’nin ikinci anlaşma denemesi de başarısız olursa Wylfa Newydd NGS için Çinli şirket CGN’in görüşmelere başlama konusunda istekli olduğu, bunun da bölgedeki Çin yatırımının artmasının yaratacağı hoşnutsuzlukları artırabileceği kaydediliyor.

BİRLEŞİK KRALLIKTA 6 NGS PROJESİ BULUNUYOR

Britanya’nın elektrik ihtiyacının yüzde 6’sını karşılaması öngörülen santral dışında hâlihazırda Birleşik Krallık kapsamında planlanmış olan beş santral daha bulunuyor. Bunlardan Wylfa’nın da aralarında bulunduğu üç santral terk edilmiş hâldeyken daha çok güneyde konumlanmış olan diğer üç santral ise Fransız enerji şirketi EDF ve Çinli şirket CGN ile anlaşmalı olarak kuruluyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler