1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İşte akaryakıt kalitesi sorunlu iller!

İşte akaryakıt kalitesi sorunlu iller!

Enerji Günlüğü - Akaryakıt kalitesini izleme amacıyla alınan kurşunsuz benzin ve motorin numunelerinin incelenmesi sonucunda, bu iki üründe kalite sorunu...

İşte akaryakıt kalitesi sorunlu iller!

Enerji Günlüğü - Akaryakıt kalitesini izleme amacıyla alınan kurşunsuz benzin ve motorin numunelerinin incelenmesi sonucunda, bu iki üründe kalite sorunu yaşanan iller de ortaya çıktı. Ağrı'da hem benzin hem motorinde kalitesiz ürüne raslandı. Antalya ve Diyarbakır ise kalitesiz benzinin çıktığı diğer iller. Yozgat ve Iğdır'dan alınan motorin numunesi de sorunlu çıktı.

Akaryakıt kaçakçılığını önleme ve kalitesini koruma amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Emniyet güçleri, TÜBİTAK, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve üniversitelerin ortak çalışmasıyla hayata geçirilen Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi (AKİS) 2011 yılı sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye çapındaki istasyonlardan 116'sı yaz döneminde, 112'si kış döneminde olmak üzere 238 adet motorin numunesi alındı. Numunelerin, 32'si Emniyet, 7'si jandarma, 199'u ise Emniyet, Jandarma ve Ticaret Bakanlığı birimleri tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalarla elde edildi. En çok numune İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerden alınırken, her ilden en az bir numune alınması sağlandı.

YOZGAT, AĞRI VE IĞDIR'DA MOTORİN NUMUNELERİ SORUNLU
Alınan motorin numunelerinin 1'i İnönü Üniversitesi'nde, 49'u Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde, 188'i ise TÜBİTAK laboratuvarlarında analiz edildi. 238 numuneden 3'ünde teknik düzenlemelere aykırılık tespit edildi. Ayrılık tespit edilen numuneler, Yozgat, Ağrı ve Iğdır illerinden geldi...

ANTALYA, DİYARBAKIR VE AĞRI'NIN BENZİNİ KALİTESİZ
Akaryakıt kalitesi ölçüm ve denetim çalışmaları kapsamında 109'u yaz döneminde, 105'i de kış döneminde olmak üzere toplam 214 kurşunsuz benzin (95 oktan) numunesi alındı. Bunların 25'i Emniyet, 6'sı Jandarma ve 183'ü de bu iki kurumla, ticaret bakanlığının ortak çalışmaları sonucunda elde edildi. Benzin numunelerinin 1'i İnönü Üniversitesi, 42'si ODTÜ ve 171'i TÜBİTAK laboratuvarlarında analiz edildi.
Ulusal Marker Referans Cihazı Ölçüm Sonuçları'na göre, 214 benzin numunesinden 3'ünde teknik düzenlemelere ayrıkılık tespit edildi. Kalitesiz benzin numunelerinin alındığı iller ise Antalya, Diyarbakır ve Ağrı... Bu numunelerin her üçünde de "araştırma ortan sayısı"nda yetersiz çıktı. Ayrıca iki numunede de "kaynama noktası sonu" teknik düzenlemelere aykırı bulundu.