1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. İsviçre Merkez Bankası kömür yatırımlarından çekildi

İsviçre Merkez Bankası kömür yatırımlarından çekildi

İsviçre Merkez Bankası iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında kömür şirketlerine yaptıkları yatırımlardan çekildi.

İsviçre Merkez Bankası kömür yatırımlarından çekildi

Enerji Günlüğü - İsviçre Merkez Bankası iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında kömür şirketlerine yaptıkları yatırımlardan çekildi.

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan, 2020 yılına ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı basın konferansında yaptığı konuşmada yapacakları yatırımlarda iklim değişikliğini hesaba katmaya başlayacaklarını ve bu çerçevede kömür şirketlerine yatırımlarından çekileceklerini bildirdi. 

Yatırım politikalarında iklim değişikliği konusuyla bağlantılı olarak yatırım yapmayacakları alan kriterlerlerinde bir ayarlama yaptıklarını kaydeden Jordan, 2013 yılından bu yana zaten çevreye ciddi zarar veren, insan haklarını ihlal eden veya tehlikeli silahları üreten şirketlere yapılan yatırımları dışladıklarını hatırlattı. Jordan şimdi de iklimle ilgili konuları da dikkate alarak çevre kaygılarıyla bu kriteri genişlettiklerini ifade etti.

İsviçre'de kömürden kademeli olarak çıkış konusunda son yıllarda geniş bir konsensüs oluştuğunu belirten Jordan, "Bu nedenle, şu andan itibaren kömür madenciliğinde aktif olan tüm şirketleri portföyümüzün dışında bırakmaya karar verdik" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler