1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Kaçak akaryakıtta, pompa değil istasyon kapanacak

Kaçak akaryakıtta, pompa değil istasyon kapanacak

Akaryakıt kaçakçılığına karşı mücadele sertleşiyor. Sadece kaçak akaryakıt tespit edilen pompaya değil, istasyonun tamamına ceza kesilmesini, lisansın...

Kaçak akaryakıtta, pompa değil istasyon kapanacak

Akaryakıt kaçakçılığına karşı mücadele sertleşiyor. Sadece kaçak akaryakıt tespit edilen pompaya değil, istasyonun tamamına ceza kesilmesini, lisansın askıya alınmasını içeren bir mevzuat değişikliğine gidilecek.
Zaman Gazetesi'nden Serkan Şahin'in haberine göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Mevcut uygulamada akaryakıt kaçakçılığı yaptığı tespit edilen istasyonda, sadece kaçak akaryakıt satışı yapılan 'tabanca (pompa)' mühürlenirken müessese faaliyetine devam edebiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, cezaların ağırlaştırılması gerektiğini savunarak "Bunun için kanunda değişiklik öngörüyoruz. Örneğin, Ankara-Konya yolunda bir istasyona Jandarma 6 kez operasyon düzenledi. Yine 2007-2011 arasında Çankırı—Çorum yolundaki bir başka istasyonda Emniyet, 18 kez kaçak akaryakıt satışı yapıldığını tespit etti" dedi.
Bakanlık kanunu şu şekilde değiştirmeyi planlıyor: "Kaçak ve menşei belli olmayan ürün ikmal edildiği tespit edilen lisanslı veya lisanssız her türlü tesisin faaliyeti takipsizlik veya mahkeme kararı kesinleşinceye kadar mühürleme suretiyle durdurulur ve idari para cezası uygulanır. Mahkeme kararı kesinleşinceye kadar söz konusu tesisin varsa lisansı askıya alınır. Mahkeme kararına göre lisans sahiplerinin gerekirse lisansı iptal edilir."
Sadece Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bu yılın ilk 6 ayında 30 bin 800 ton kaçak akaryakıt yakalandı. 2011'de 37 bin 200 ton akaryakıt yakalanmıştı. Bakan Yazıcı, yapılan çalışmalarla geçen yıl 90 milyon liralık vergi kaybının önlendiğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler