1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Karsan’ın elektrikli minibüsleri Avrupa yollarında

Karsan’ın elektrikli minibüsleri Avrupa yollarında

Karsan’ın Bursa fabrikasında üretilen elektrikli minibüs Jest, Avrupa yollarında hizmet vermeye başladı. 

Karsan’ın elektrikli minibüsleri Avrupa yollarında

Enerji Günlüğü - Karsan’ın Bursa fabrikasında üretilen elektrikli minibüs Jest, Avrupa yollarında hizmet vermeye başladı. 

Yerli üretici Karsan’ın BMW ile elektrik motorlu araçlar için gerçekleştirdiği tedarik anlaşmasının ilk ürünü olan Karsan Jest Electric’ler Fransa, Almanya, Romanya, Portekiz ve Slovakya yollarında hizmet vermeye başladı. Karsan Jest Electric, 210 km’ye kadar menzile ulaşabiliyor.

LİTVANYA’YA DA ARAÇ ÜRETİLECEK

Karsan CEO’su Okan Baş, “Litvanya’da açılan elektrikli araç ihalesini de kazanarak toplam sipariş adedimizi 35’e çıkardık. Bu siparişlerin 20 adedini teslim ettik. Türkiye’den, Avrupa ülkelerine ‘elektrikli’ ihraç etmek bizleri gururlandırıyor” dedi.

Yerli üretici Karsan, başta Fransa olmak üzere Portekiz, Romanya, Litvanya, Slovakya, Yunanistan, İtalya ve Almanya gibi birçok ülkeden bugüne kadar toplam 35 adet Jest Electric siparişi aldı. Bu siparişlerin 20 adedi Karsan’ın Bursa fabrikasında üretilerek ihraç edildi.

ARACIN ÖZELLİKLERİ

BMW tarafından geliştirilen 44 ve 88 kW-saat’lik bataryalarla tercih edilebilen Jest Electric, 210 km’ye kadar menzil sunarken, geleneksel alternatif akımlı şarj üniteleriyle 8 saatte, hızlı şarj istasyonlarındaysa 1 saatte şarj olabiliyor. Üstelik enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25 oranında kendi kendini de şarj edebiliyor. Yüksek manevra kabiliyeti, geniş iç mekanı, dinamik tasarımı ve tırmanma performansıyla öne çıkan Karsan Jest Electric, sunduğu sessiz yolculuklarla geleceğe ışık tutuyor. 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve talebe bağlı olarak Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan Karsan Jest Electric, 4 tekerlekte bağımsız olan süspansiyon sistemiyle de konfor disiplininde de binek otomobilleri aratmıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler