1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Korsanlar petrol gemisini kaçırdı: 24 rehin

Korsanlar petrol gemisini kaçırdı: 24 rehin

Petrol yüklü Yunanistan'a ait gemiye Somalili korsanlar saldırdı. Yunanistan vatandaşı gemi kaptanı dışında gemide bulunan 23 kişilik Rusyalı mürettebat...

Korsanlar petrol gemisini kaçırdı: 24 rehin

Petrol yüklü Yunanistan'a ait gemiye Somalili korsanlar saldırdı. Yunanistan vatandaşı gemi kaptanı dışında gemide bulunan 23 kişilik Rusyalı mürettebat korsanlar tarafından rehin alındı. Rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtiliyor. Korsan saldırısını doğrulayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Benin Rusya Büyükelçiliği'nin çalışmaları sürdürdüğünü kaydetti. Bakanlığın açıklamasında, "Togo'dan sahil güvenlik birimleri kaçırılan gemiyi takip etti. Ancak onu yakalamada başarılı olamadı. Benin'in karasularına girdiğinde de kaçmayı başaran korsanların kontrolündeki tanker, Nijerya'ya doğru hareket etti" denildi.

Rusya Abuja Büyükelçiliği, korsanlar tarafından kaçırılan Energy Centurion adlı geminin Nijerya karasularında olmadığını, Nijerya'dan çok uzakta uluslararası sularda olabileceğini belirtti. Yunan gemi şirketinden bir yetkilinin gemi kaptanı ile konuştuğunu açıklayan bakanlık, "Geminin sahibi şirket kaptanla korsanların saldırısı sonrası konuşmayı başardı. Kaptan mürettebatın hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi" dedi. Korsanların İngiltere bayrağı taşıyan gemiyi rehine için kaçırmadığı, gemide bulunan 50 bin ton dizel yakıt ve benzini çalmak istedikleri iddia ediliyor. Bakanlık her türlü bağlantıların kullanılarak Rusya vatandaşlarının sağ olarak kurtarılması için çalıştıklarını kaydetti.
(TRT)

Önceki ve Sonraki Haberler